Okno do videoarchivu VVP AVU

„Naše pseudoživoty byly komiksové bubliny… Všechno jsme znesvětili… Omílali vyprázdněné,“ říká malíř Vít Soukup jako pesimistický Lopotil v seriálu Staří braši. Ke svým filmům přistupoval podobně. Točil díla plná ironických odkazů k vysokému i nízkému, rád používal klišé v surovém stavu. Znesvěcoval, znevažoval, vyprazdňoval, a tak mohl říct to podstatné, co by bez převleku znělo příliš banálně.

Koneckonců „homeopatikum Banality“ chtěl podle své Teorie Čípku naordinovat celému tehdejšímu výtvarnému umění, aby se vyvázalo ze své elitářské nesrozumitelnosti.

Filmy Víta Soukupa právě vycházejí na DVD připraveném VVP AVU a nakladatelstvím Divus.
http://www.divus.cc/cs/eshop/product/film-a-multimedia/1815/vit-soukup-vsechno.html

Více o Vítu Soukupovi naleznete zde: http://www.vit-soukup.cz/

Staří braši (1993)

První díl seriálu: drama stárnoucích mužů a hledání místa na slunci

Film Staří braši natočil Vít Soukup spolu se Stříbrnou stopou (1993) jako dva díly pomyslného seriálu. Oba příběhy uvádí televizní hlasatel, který vážným tónem předkládá změť banálních vztahových propletenců, jako to bylo zvykem před žánrovými socialistickými seriály. Starý Malina přijíždí za svým rezignovaným kamarádem Lopotilem, který spílá marnosti života ústy někdejšího příslušníka „kojotí“ generace 90. let, zpochybněné postmodernou. Nakonec se ale nechá svým přítelem vytrhnout z letargie a společně jdou vstříc magickému okamžiku. Dluhy vůči vlastnímu osobnímu příběhu pomůže splatit přátelství, jaké můžeme mít jenom jedno za život.
Hrají: Jan Materna, Vít Soukup, Adam Hlaváč
Hlasatel: Jan Kučera
Hudba: Jan Kučera
Kamera: Adam Hlaváč
Scénář a režie: Vít Soukup

V rubrice Okno do archivu pravidelně zveřejňuje Vědecko-výzkumné pracoviště Akademie výtvarných umění v Praze (VVP AVU) ve spolupráci s Artyčok.tv práce z videoarchivu VVP AVU. Výběr pro Artyčok.tv se zaměřuje na starší díla (materiály z konce 20. století), práce na pomezí videoartu, filmu a dokumentace, nebo i na čistě dokumentární materiály související s nedávným vývojem českého a slovenského výtvarného umění.

 

Zde se můžete vyjádřit. (*nutné)