Okno do videoarchivu VVP AVU

„Naše pseudoživoty byly komiksové bubliny… Všechno jsme znesvětili… Omílali vyprázdněné,“ říká malíř Vít Soukup jako pesimistický Lopotil v seriálu Staří braši. Ke svým filmům přistupoval podobně. Točil díla plná ironických odkazů k vysokému i nízkému, rád používal klišé v surovém stavu. Znesvěcoval, znevažoval, vyprazdňoval, a tak mohl říct to podstatné, co by bez převleku znělo příliš banálně.

Koneckonců „homeopatikum Banality“ chtěl podle své Teorie Čípku naordinovat celému tehdejšímu výtvarnému umění, aby se vyvázalo ze své elitářské nesrozumitelnosti.

Filmy Víta Soukupa právě vycházejí na DVD připraveném VVP AVU a nakladatelstvím Divus.
http://www.divus.cc/cs/eshop/product/film-a-multimedia/1815/vit-soukup-vsechno.html

Více o Vítu Soukupovi naleznete zde: http://www.vit-soukup.cz/

Stříbrnou stopou (1993)

Druhý díl seriálu: drama stárnoucích mužů a hledání místa na slunci

Karikatura českého seriálu Dobrá voda (1982, režie František Filip) z prostředí chovatelů koní. Zde se v kulisách šnečí farmy se závodními přeborníky Slizkou a Plzákem odehrává stejné drama jako v seriálu – vzpoura syna vůči otci, který je „poslední čestnej chlap v tom našom podniku“. Hrdost dynastie je v sázce, farma bojuje o přežití: po hrozbě zvenčí v podobě mafiánského odrodilce ji rozloží revolta samotného dědice.

Hrají: Jan Materna, Adam Hlaváč, Jan Veselý, Vít Soukup, Stanislav Maruška, Jakub Sova
Hlasatel: Jan Kučera
Kamera: Adam Hlaváč
Hudba: Jan Kučera
Titulní píseň: Vít Soukup, Jan Materna
Scénář a režie: Vít Soukup

V rubrice Okno do archivu pravidelně zveřejňuje Vědecko-výzkumné pracoviště Akademie výtvarných umění v Praze (VVP AVU) ve spolupráci s Artyčok.tv práce z videoarchivu VVP AVU. Výběr pro Artyčok.tv se zaměřuje na starší díla (materiály z konce 20. století), práce na pomezí videoartu, filmu a dokumentace, nebo i na čistě dokumentární materiály související s nedávným vývojem českého a slovenského výtvarného umění.

 

Zde se můžete vyjádřit. (*nutné)