Přednášky

Kurátor a teoretik Fionn Meade promlouvá o své kurátorské praxi a představuje tři koncepty vycházející z výzkumu, který na konci 19. století provedli myslitelé v oblasti kultury angažující se v aplikacích rychle se rozvíjejících oborů

– zejména „sekundární racionalizaci“ antropologa Franze Boase, „formuli pathosu“ historika umění Abyho Warburga a „kvantifikaci“ sociologa Gabriela Tardeho. Důsledným rozvedením těchto pojmů současně Meade bere v úvahu jejich společné rysy coby zaujaté, dokonce symptomatické metody a zamýšlí se nad tím, jakým způsobem si jejich pohledy kladou otázky po předpokládaném směřování modernity a do jaké míry jsou dosud relevantní. Meade dává tyto koncepty do souvislosti s nedávnými výstavami Time Again, Nachleben a Plaisance.

Fionn Meade je kritik a kurátor žijící v New Yorku. V současné době je členem fakulty Centra pro kurátorská studia na Bard College a MFA programu pro Vizuální studia na Columbia University. Z jeho současných a nadcházejících výstav můžeme zmínit The Assistants v David Kordansky Gallery v Los Angeles a Plaisance v Midway Contemporary Art. Působil jako kurátor Henry Art Gallery v Seattlu a SculptureCentera v New Yorku, kde byl autorem výstav Scene, Hold, Ballast s Davidem Maljkovicem a Lucy Skaer a přehlídky nového newyorkského sochařství Time Again a Knight’s Move. Další nedávné výstavy zahrnují Leopards in the Temple a Nachleben, organizované spolu s Lucy Raven v Goethe Institutu v New Yorku, rozvíjející myšlenky Abyho Warburga a After Images v Židovském muzeu v Belgii. S Tomem Ecclesem pracoval na výstavě Rachel Harrison: Consider the Lobster a From 199A to 199B : Liam Gillick a s Marií Lind na The Greenroom: Reconsidering the Documentary and Contemporary Art v Hessel Museum of Art a v CCS Bard Galleries. Píše pro Artforum, Bomb, Bidoun, The Fillip Review, Mousse, Modern Painters, Parkett a Spike Quarterly, mimo jiné. Nedávno získal stipendium Arts Writer Grant od Creative Capital a Nadace Andyho Warhola. Současné a nadcházející texty pro katalogy zahrnují eseje o Nině Canell a Laure Prouvost a také o Uri Aranovi a Eladovi Lassrym pro Kunsthalle Zürich (JRP/Ringier) a Markovi Morrisroe pro Fotomuseum Winterthur (JRP/Ringier).

http://www.fionnmeade.com

Zde se můžete vyjádřit. (*nutné)