Okno do videoarchivu VVP AVU

Video je součástí série vznikající v letech 1993–1995 (během studia v Ateliéru nových médií M. Bielického), která mapovala lidskou interakci, respektive její možnosti a hranice tvořené pocity odcizení, nejistoty, strachu a neschopnosti komunikace.

Jedná se většinou o krátké sekvence spojené do smyčky, které se snaží zachytit prostor mezi banálním a podstatným. V tomto videu se tváře mladého muže a ženy s mechanickou pravidelností od sebe odvracejí, aby se na krátký okamžik setkaly. Výraz jejich tváře se nemění. Pokud však divák nechá na sebe obraz působit dostatečně dlouho, může ho proměnit v řadu možností na škále od něhy přes lhostejnost až ke krutosti.

Elen Řádová, 2013

Elen Řádová (*1963) studovala v letech 1981–1985 na Univerzitě Karlově v Praze a 1990–1997 na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech Aleše Veselého, Michaela Bielického a Milana Knížáka. Zúčastnila se výstav Ženské domovy (1992), Orbis Fictus (1995) nebo Girls show (1999). Pod jménem Babe LN také vystupuje jako DJka (patří mezi první generaci taneční scény u nás) a vysílá na Rádiu 1.

Digitalizace z VHS VVP AVU, editace 2013.

V rubrice Okno do archivu pravidelně zveřejňuje Vědecko-výzkumné pracoviště Akademie výtvarných umění v Praze (VVP AVU) ve spolupráci s Artyčok.tv práce z videoarchivu VVP AVU. Výběr pro Artyčok.tv se zaměřuje na starší díla (materiály z konce 20. století), práce na pomezí videoartu, filmu a dokumentace, nebo i na čistě dokumentární materiály související s nedávným vývojem českého a slovenského výtvarného umění.

 

 

Zde se můžete vyjádřit. (*nutné)