Okno do videoarchivu VVP AVU

Celé video jsem natočil během jednoho dne ze střechy videoateliéru na pražské AVU. Nezamýšlel jsem natáčet nějaké umění, spíš jsem si hrál s kamerou.Na uších jsem měl sluchátka s Badalamentiho hudbou k seriálu Twin Peaks. Ještě ten večer jsem záznam i s tou hudbou sestříhal.
Petr Pastrňák, 2013

Petr Pastrňák (*1962) studoval v letech 1990–1996 na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech Milana Knížáka, Michaela Bielického a Jiřího Davida. Etabloval se především jako malíř, nicméně v začátcích tvorby vytvářel také videa a instalace s diapozitivy. Tuto studentskou práci natočil ze střechy Školy architektury, přiléhající k hlavní budově AVU, v níž v té době sídlil jediný ateliér Nových médií vedený Michaelem Bielickým. Zachytil dělníky pozvolně provádějící rekonstrukci hlavní budovy školy (v tomto roce zrovna začínala, pokračovala do roku 1998) a záznam doprovodil soundtrackem k tehdy kultovnímu seriálu Městečko Twin Peaks. Podobně jako Lynchův seriál je Pastrňákův záznam rozdělený na epizody. K tomuto psychologickému thrilleru se přibližuje i zneklidňující kombinací filmové hudby a banálních záběrů, které v tomto případě nabývají až malířských kvalit.

Digitalizace z VHS VVP AVU.

V rubrice Okno do archivu pravidelně zveřejňuje Vědecko-výzkumné pracoviště Akademie výtvarných umění v Praze (VVP AVU) ve spolupráci s Artyčok.tv práce z videoarchivu VVP AVU. Výběr pro Artyčok.tv se zaměřuje na starší díla (materiály z konce 20. století), práce na pomezí videoartu, filmu a dokumentace, nebo i na čistě dokumentární materiály související s nedávným vývojem českého a slovenského výtvarného umění.

Zde se můžete vyjádřit. (*nutné)