Okno do videoarchivu VVP AVU

“… imprese, procházka krajinou mého dětství, kde vesmír se stává nekonečným krásným prostorem – tam jsem šťastná.
Tehdy jsem si půjčila na Vánoce jedinou kameru ateliéru, byla to analogová sVHS, vážila snad deset kilo, nosila se na rameni. Stříhalo se analogově z kazety na kazetu a používal se mixážní pult k vytvoření různých efektů. Video mi vyhovovalo, protože mi neumožňovalo neustále věci předělávat, moje obsedantnost se nemohla uplatnit. Obrazy přemalovávám, ale s analogovým videem jsem nutkání k vylepšování neměla.“

Janka Vidová, 2014

Jedno z prvních videí Janky Vidové, které vzniklo jako spontánní studentská práce v ateliéru nových médií na pražské AVU. Snovou atmosféru vzniklou výběrem archetypálních motivů (chůze ve sněhu, bílí králíci, staří lidé, idylická krajina v šeru) podpořila autorka dobovými obrazovými efekty (polarizace, barevná manipulace, zpomalování) a nalezenou hudbou. Záběr na autorku natočil její tehdejší manžel, malíř Josef Žáček.

Janka Vidová (*1963) je multimediální umělkyně a malířka. Studovala na AVU v letech 1989–1996, nejdříve v ateliérech J. Svobodové a K. Malicha, v roce 1991 – hned po založení a nástupu Michaela Bielického do pozice vedoucího pedagoga – přestoupila do ateliéru nových médií. Účastnila se např. kolektivních výstav Orbis Fictus (1995) nebo Jitro kouzelníků (1996).

V rubrice Okno do archivu pravidelně zveřejňuje Vědecko-výzkumné pracoviště Akademie výtvarných umění v Praze (VVP AVU) ve spolupráci s Artyčok.tv práce z videoarchivu VVP AVU. Výběr pro Artyčok.tv se zaměřuje na starší díla (materiály z konce 20. století), práce na pomezí videoartu, filmu a dokumentace, nebo i na čistě dokumentární materiály související s nedávným vývojem českého a slovenského výtvarného umění.

Zde se můžete vyjádřit. (*nutné)