Prompted

Impulzem k výstavě „Prompted“ se stala společná fascinace tří umělců a kurátora ambivalentním prostorem, jejž otevírají aurální díla. Vybrané umělecké projekty se zakládají na dialogu mezi autorským hlasem, který dodává rámec uměleckému prožitku, a spontánně nahranými obrazy a zvuky okolí.

Film Cataliny Niculescu prozkoumává vzájemné uspořádání interiérů a exteriérů Cité Radieuse, slavného komplexu budov od Le Corbusiera, jenž se nachází v jihofrancouzském městě Marseille. Umělkyně pojímá místo skrze vlastní sochu. Ta rozvíjí a zavíjí prostor, směruje divákovu pozornost k materiálům, světelným zdrojům a chvilkovým průzorům.

Snímek italského umělce Diego Marcona je obrazovým cestopisem, který sleduje proces výroby pohlednic. Pomocí jednoduchých gest a filmových záběrů zachycuje zblízka vznik vzpomínky, její sdílení a rozesílání rodinným příslušníkům, přátelům a těm, které milujeme.

Clare Gasson vypráví hypnotické povídky odosobněným hlasem. Svým posluchačům šeptá do ucha poetické hádanky, jež navádí k představám o nových světech a vyostřují smysly.

Caterina Riva

01 CITÉ RADIEUSE (EPISODE ONE)

Film Cataliny Niculescu prozkoumává vzájemné uspořádání interiérů a exteriérů Cite Radieuse, slavného komplexu budov od Le Corbusiera, jenž se nachází v jihofrancouzském městě Marseille. Umělkyně pojímá místo skrze vlastní sochu. Ta rozvíjí a zavíjí prostor, směruje divákovu pozornost k materiálům, světelným zdrojům a chvilkovým průzorům.

Catalina Niculescu se narodila v roce 1978 v rumunské Bukurešti a studovala na Hochschule für Gestaltung Offenbach a Slade School of Fine Art. Žije v Londýně, ale v současné době je na rezidenci v Raid Projects, Los Angeles.

Své práce tvořila v Marseille, Berlíně a Londýně, kde také vystavovala. Své filmy promítla například v Milton Keynes Gallery. V roce 2010 cestovala do Číny a byla na rezidenci u Triangle France.

02 5MHM

Clare Gasson vypráví hypnotické povídky odosobněným hlasem. Svým posluchačům šeptá do ucha poetické hádanky, jež navádí k představám o nových světech a vyostřují smysly.

Tvorba Clare Gasson vychází z textu. Pracuje s hlasem, performance, filmem, fotografií, sochou, prochází se po městě, píše scénáře a notové záznamy. Jádro jejích projektů tkví ve vrstvení minimalistických textových struktur a událostí. Dílo nazvané 7’ vzniklo původně jako film pro výstavu Thinking Through Cinema (Deep Red), součást Artissima Art Fair v Turíně (2010).

Samostatné výstavy zahrnují například performanci The River v South London Gallery (2011), … the traveller walking walking walking through …Media Art Bath (2010), Gimpel Fils, London (2008), A Little Light Music (dohromady s The Showroom), Parker’s Box, New York (2006).

03 SALUT! HALLO! HELLO!

Snímek italského umělec Diego Marco je obrazovým cestopisem, který sleduje proces výroby pohlednic. Pomocí jednoduchých gest a filmových záběrů zachycuje zblízka vznik vzpomínky, její sdílení a rozesílání rodinným příslušníkům, přátelům a těm, které milujeme.

Diego Marcon (nar. 1985, Busto Arsizio, Itálie) absolvoval střih na milánské Scuola Di Cinema, Televisione e Nuovi Media a získal bakalářský titul z Università Iuav v Benátkách. V roce 2009 se zúčastnil kursu výtvarného umění pro pokročilé na Fondazione Antonio Ratti v Comu a strávil rezidenci v Paříži zaštiťovanou Dena Foundation for Contemporary Art. K užívání mu byl poskytnut ateliér od Fondazione Bevilaqua La Masa v Benátkách. Jeho práce jsou vystavovány po celém světě.

Např. Fondation d’entreprise Ricard (Paříž), De Vleeshal (Middelburg), National Architecture Institute (Rotterdam), Fondazione Sandretto Re Rebaudengo (Torino, Itálie), MAGA Museo Arte Gallarate (Gallarate, Itálie), Galleria Comunale d’Arte Contemporanea di Monfalcone. Své filmy promítal na filmových festivalech v Itálii i za jejími hranicemi.
www.diegomarcon.net

04 7'

Clare Gasson vypráví hypnotické povídky odosobněným hlasem. Svým posluchačům šeptá do ucha poetické hádanky, jež navádí k představám o nových světech a vyostřují smysly. Dílo nazvané 7’ vzniklo původně jako film pro výstavu Thinking Through Cinema (Deep Red), součást Artissima Art Fair v Turíně (2010).

05 Caterina Riva - Biografie

Caterina Riva je ředitelkou ARTSPACE v novozélandském Aucklandu. Studovala v Itálii a ve Spojeném království, kde absolvovala kurátorský program na Goldsmiths College, University of London. Před svým působením v Aucklandu vedla a kurátorovala FormContent, nekomerční galerii, kterou spoluzaložila ve východním Londýně (2007-2010). Byla koordinátorkou Kurzu vizuálních studií pro pokročilé na Fondazione Ratti v italském Comu (2004-2008).

Účastnila se kurátorského workshopu Berlínského bienále (2010) a má za sebou rezidenční pobyt v Gertrude Contemporary, Melbourne (2010). Riva přispěla svými texty do knih a publikací umělců, mezinárodních časopisů o umění a nejnověji do cura magazine.
http://www.artspace.org.nz/

06 Autoři výstavy

Kurátor: Caterina Riva
Autor textů: Caterina Riva
Realizace: Lenka Střeláková a Janek Rous
Publikováno: 1. 4. 2012