Profily

Karina Kottová (*1984) patří dlouhodobě k nejvýraznějším kurátorkám současného umění u nás. Je zakladatelkou řady menších projektů a kurátorkou s mezinárodním přesahem. Od roku 2015 vede Společnost Jindřicha Chalupeckého.

Karina Kottová vystudovala magisterský obor Art and Heritage na Univerzitě v Maastrichtu, poté se vrátila do Prahy, aby nasbírala zkušenosti jako vedoucí edukačního oddělení v Museu Kampa (2007–2009) a posléze i v Centru současného umění DOX (2009–2012). Právě důraz na roli zprostředkování současného umění je v projektech Kottové vysledovatelný od počátků až dodnes. Stal se též tématem její disertační práce (obhájeno 2015 na Masarykově univerzitě v Brně, vedoucí doc. Ladislav Kesner ml.) na téma Instituce a divák.

Jejím východiskem ve vztahu k současnému umění byly workshopy s umělci, které pořádal kolektiv UMA: You Make Art (2008, dnes pod názvem UMA Audioguide). Spolu s Janou Babincovou projekt založily, aby umožnily studentům nebo dalším zájemcům z řad širší veřejnosti osobní setkání se zástupci současné umělecké scény. Poté Kottová spolupracovala na založení prostoru pro umění Prádelna Bohnice v areálu Bohnické léčebny (2011–2015), experimentálního prostoru INI Project (od 2013 dodnes) a Ceny Věry Jirousové pro kritiky výtvarného umění (od 2013 dodnes).

Pro Centrum současného umění MeetFactory, kde Kottová vystřídala (2012–2015) v roli kurátora galerijního programu Dušana Zahoranského, připravila například výstavy Opak je pravdou (2012, Anna Hulačová, Pavla Screanková, Iede Reckman, Derk Thijs, Erwin Wurm), Cesta (2014, Francis Alÿs, Peter Fischli & David Weiss, Vojtěch Fröhlich, ad.), Platónovo třetí oko (2014, Matyáš Chochola, Kirstin Roepstorff, Pavel Sterec, Sinta Werner ad.), 15 000 let stejnosti (2015, Matěj Smetana a Dan Perjovschi, spolupráce Jaro Varga) a představení odehrávající se v site-specific instalaci Jana Haubelta a Jiřího Thýna O něco horší než Romeo (2015, spolupráce Matěj Samec). Typické pro tyto výstavy bylo tematické rámování s lehce angažovaným podtextem, prostor pro asociativní myšlení a zájem o neracionální vidění světa.

Jako ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Kottová pracuje třetím rokem kromě organizace Ceny Jindřicha Chalupeckého na programu intenzivní podpory současné české umělecké scény a její mezinárodní kontextualizace, mj. skrze zahraniční výstavní program. Připravila například výstavu Don‘t Worry, Boy (2017) v helsinském ForumBOX, která pracovala převážně s tvůrci, jenž prošli Cenou Jindřicha Chalupeckého a Ripple Effect (společně s Fatoş Üstek) v pražské Futuře . V roce 2018 pak chystá v berlínském SAVVY Contemporary laureátskou výstavu Barbory Kleinhamlové (CJCh 2016) nebo samostatnou výstavu Kateřiny Vincourové v Katzen Arts Center ve Washingtonu.
Kurátorství chápe Kottová jako tvůrčí činnost založenou na dialogu a současně péči o autory i publikum. Jeho podstatou je tvarování kontextu a způsobů prezentace a distribuce děl v rámci dnešního extrémně zrychleného provozu současného umění.

Anežka Bartlová

Zde se můžete vyjádřit. (*nutné)