Výstavy

Výstava s názvom NATUR[E]AL je spoločnou prezentáciou aktuálnej tvorby dvoch mladých autoriek, slovenskej maliarky Jarmily Džuppovej a talianskej výtvarníčky Mariky Vicari.Obe autorky čerpajú inšpiráciu z reálnej prírody, krajiny či sveta zvierat. V centre ich umeleckého záujmu však oveľ aviac ako samotná skutočnosť stojí komplexný(a často komplikovaný vzťah človeka k nej.

Jarmila Džuppová (1984) študuje na Fakulte umení TU v Košiciach v Ateliéri grafiky a experimentálnej tvorby pod vedením prof. Rudolfa Sikoru. Autorka patrí k výrazným osobnostiam mladej slovenskej maľby, jej obrazy boli prezentované na viacerých samostatných a skupinových výstavách na Slovensku a v Čechách. V roku 2008 sa stala finalistkou prestížnej ceny Nadácie VUB Maľa. Dôležitú úlohu v jej tvorbe z posledného obdobia zohrávajú okrem iného motívy zvierat, napríklad postavy vlkov – živýh alebo vo forme kožešin, redukovaných na bytové dekorácie. Prirodzené prostredie nahrádzajú civilizačné momenty, ktoré sú v silnom kontraste s pôvodnou živelnosťou zvierat. V Džuppovej obrazoch sa mieša individuálna biografia s odkazmi na kolektívne mýty a symboly. Výsledkom sú nečekané kompozície, ktoré otvárajú nielen tému vzťahu človeka k prírode a prostrediu, ale aj k vlastnej prirodzenosti a slobode.

Marika Vicari (1979) absolvovala štúdium na Akadémii výtvarných umení v Benátkach, počas ktorého sa špecializovala na krajinomaľu. Motívom lesnej krajiny sa venuje aj vo svojej najnovšej tvorbe. Okrem Talianska vystavovala aj v Nemecku, Rakúsku a USA. V jej komorných zobrazeniach lesa na dreve rezonujú nielen tradície romantickej krajinomaľy, ale aj mediálne obrazy prírodnej idyly vo fotografii a filme, ktoré sú viac vizualizáciou túžeb súčasného človeka, ako zobrazením skutočnosti. Prvotný dojem veľmi realistického obrazu krajiny sa pred okom diváka mení na ilúziu, založenú na premyslenej kompozícii, abstrakcii a redukcii. Les v podaní Mariky Vicari sa mení na konštruovanú simuláciu prirodzeného priestoru, ktorého harmónia je výsledkom intelektuálnej práce.

1 příspěvek k “NATUR[E]AL”

  1. Tomas Dzadon napsal28. úno. 2009:

    jej, konecne dobre nastrihana repozrtaz!!!!! :-) som zvedavy co napise Knizak, a jestli vubec :-)))))

Zde se můžete vyjádřit. (*nutné)