Okno do videoarchivu VVP AVU

Generační a později i mezigenerační kabaret Návrat mistrů zábavy vznikl někdy v polovině osmdesátých let minulého století v Ostravě. Jeho zdroje a impulzy vycházejí z doby normalizace, kdy jsme s Jiřím Dvořáčkem, Ivo Kaletou, Miroslavem Chudejem, Markem Pražákem a celou řadou dalších protagonistů kabaretu, dospívali. Černý humor, ironie a sebeironie scének a skečů čerpaly z tendenčních válečných filmů, zideologizovaných a demagogických estrád komunizmu, hudební popkultury sedmdesátých a osmdesátých let. V podstatě jde i o bizarní panoptikum těžící z tělesných a hereckých (i pěveckých) nedokonalostí hlavních aktérů, kteří se inspirovali obskurní estetickou disfunkčností svých předloh jako byli: oni sami, Stalin, Hitler, Lenin, Miki Volek, Gary Glitter, skupiny Olympic a Katapult, české divadlo, česká estráda a pop music, vlastní rodiče, čeští historici umění, básníci a celá řada dalších; jist si nemohl být nikdo ani v hrobě, že nebude fatálně zesměšněn a potupen.

Soubor se měňavkovitě rozrůstal a srážel v počtu „herců“ při nepříliš častých vystoupeních („herců“ bylo od dvou do třiceti, nejvíce při domovských ostravských vystoupeních, na zájezdech podle peněz pořadatele). V devadesátých letech pozřel kabaret další, především výtvarnickou generaci, totéž v letech desátých tohoto století. Zatím poslední vystoupení proběhla v roce 2007 ve wroclawské galerii Awantgarda. Součástí představení byly vždy i hudební skeče za doprovodu zpěváků a skupin (chronologicky): Vzhůru do dolů, Míťa Dostál – mj. svérázný barový zpěvák a hráč na syntezátor, Jan Gajdica a skupina Počítače, I love 69 popgejů. Samostatné forbíny vytvářel performer Petr Lysáček a hosté.

Momentálně je soubor poněkud rozptýlen, ve stavu hibernace jako blaničtí rytíři, a jeho intendant Jiří Surůvka přemýšlí o reinkarnaci kabaretu (Návrat Návratu mistrů zábavy) a poslední trapné labutí písni. Neboť trapnost je jejich mottor a věčné perpetum mobile lidstva.

Jiří Surůvka, 2012

V rubrice Okno do archivu pravidelně zveřejňuje Vědecko-výzkumné pracoviště Akademie výtvarných umění v Praze (VVP AVU) ve spolupráci s Artyčok.tv práce z videoarchivu VVP AV (http://vvp.avu.cz/idatum/search/artvideoarchiv?string=). Výběr pro Artyčok.tv se zaměřuje na starší díla (materiály z konce 20. století), práce na pomezí videoartu, filmu a dokumentace, nebo i na čistě dokumentární materiály související s nedávným vývojem českého a slovenského výtvarného umění.

 

Zde se můžete vyjádřit. (*nutné)