Okno do videoarchivu VVP AVU

Akční drama z prostředí reklamních agentur. Irácká mafie se záměrem vyprat své špinavé peníze se v touze ovládnout český trh s iluzemi nezastaví před ničím. Vrcholný management reklamních obrů končí jako louže krve a masa pod skartovacím zařízením. Detektiv Gordon se svým asistentem Mingem se při vyšetřování vražd poslíčků bazukou v zoufalství obracejí na veterána Simonse. Simons opráší své zbraně i přátele a staří braši ze zálivu se opět scházejí. Následují kruté scény přestřelek uprostřed velkoměsta i divoké honičky v ojedinělých automobilech. Hrdinové v nevyrovnaném boji s početnou mafií vítězí ale sami umírají v kruté závěrečné řeži. Padouchové jsou mrtvi ale v posledních několika vteřinách neočekávaně vítězí zlo nad dobrem. Tento film se špatným koncem získal cenu za sentimentální dialogy desetiletí.

/původní anotace filmu/

„Celovečerní“ film Nasvícená smrt natočili v roce 2000 Ivan Mečl a Kakalík (David Kalika) v produkci TeleDVision nakladatelství Divus. Z okruhu Divusu pocházeli i herci, většinou výtvarní umělci. Film ukazuje divokost Prahy 90. let s příznačnými dobovými kulisami: reklamními agenturami, mafiánským prostředím a veterány z války v Perském zálivu. Nejen hlavní postavou detektiva nezapře příbuznost s filmy Víta Soukupa. Mečlovo a Kakalíkovo vidění je více na hraně – nevíme, zda se jedná o parodii nebo zda převládá upřímná touha prožít jednotlivé scény jako realitu a natočit profesionální film. Postava detektiva Gordona a jeho asistenta Minga se objevila i v druhém filmu dvojice Mečl a Kakalík, detektivce Tequilla Dance (2001), v níž se objevili Petr Puch, Martin Šefránek, Vladan Šír, Ivan Mečl, Marisa Ravalli-Příhodová nebo Vít Soukup. Vznik obou filmů (a prvního dílu seriálu Muž, který věděl příliš mnoho a nenechal si to pro sebe Martina Šefránka, 2002) mimo jiné technicky usnadnila větší dostupnost digitální techniky na přelomu tisíciletí.

Terezie Nekvindová

V rubrice Okno do archivu pravidelně zveřejňuje Vědecko-výzkumné pracoviště Akademie výtvarných umění v Praze (VVP AVU) ve spolupráci s Artyčok.tv práce z videoarchivu VVP AVU (http://vvp.avu.cz/idatum/search/artvideoarchiv?string=). Výběr pro Artyčok.tv se zaměřuje na starší díla (materiály z konce 20. století), práce na pomezí videoartu, filmu a dokumentace, nebo i na čistě dokumentární materiály související s nedávným vývojem českého a slovenského výtvarného umění.

 

 

Zde se můžete vyjádřit. (*nutné)