Reportáže

Myšlienka vytvoriť pamätník určitej spoločenskej, politickej a kultúrnej zmene siaha do roku 2006, kedy vznikli vizualizácie pre moje rodné mesto Poprad. Bolo to v období, kedy moju aktuálnu skutočnosť lemovala na jednej strane tradičná architektúra ako obraz našej „stratenej nevinnosti“ a na strane druhej panelák a sídlisko ako doba môjho reálneho detstva za socializmu. Nápad preniesť PĽA o Košíc prišiel v roku 2008 kedy Košice vyhrali titul Európske hlavné mesto kultúry spolu s Marseille. V hlavnej časti projektu ide
o zásah do existujúcej sídliskovej zástavby – o prenesenie troch reálne existujúcich zrubových stodôl a ich trvalé umiestnenie na streche paneláka na jednom z košických sídlisk. Jedna stodola je z Liptovskej Tepličky, dve sú z oravskej Párnice. Tradičná zrubová architektúra nášho vidieka vytvorí pamätník v prostredí, ktoré sa dá vnímať ako jej presný protipól. Pôjde o monumentálny ready-made, keďže zrubové stodoly budú pravé, prenesené zo svojho pôvodného miesta. Priamy vstup na strechu nebude možný.
Žiadne kladenie vencov, ani organizovanie spoločných stretnutí. Pamätník sa obracia k jednotlivcovi – obyvateľovi sídliska. Ten sa naň bude dívať zo svojho bytu: sám, s rodinou, pri varení obeda, zaspávaní, prebúdzaní. Miesto bude vybrané tak, aby ho mohli pozorovať aj obyvatelia iných častí Košíc či turisti prichádzajúci do metropoly východného Slovenska.

7x okomentováno “Pamätník ľudovej architektúry Košice”

 1. Adam napsal07. pro. 2013:

  Tak rok a pol, prečo nie rovno 5 ? možno by bolo lepšie? Či ne ?

 2. Lýdia napsal13. pro. 2013:

  Pán Džadoň gratulujem k veľkolepej myšlienke spojiť “staré” s “novým” v tak dômyselnom kontraste. Ľudová architektúra, ktorá sa formovala niekoľko storočí a má svoju prirodzenú krásu a funkčnosť, postavená na nevzhľadných a rýchloformovaných budovách ukazuje na kontrast kvality, pokory a vkusu bývalých generácií s nami, súčasníkmi, ktorí preberajú cudzie vzory nehodiace sa k nášmu naturelu a ani k našej krajine.

 3. Adam napsal16. pro. 2013:

  Maestro a čo keby sme ten celý panelák aj s tou chatkou na vrchu rovno poslali na výstavu do New Yorku ? Nákladný Boeing 747 by to tam za 12 – 13 hodín dopravil.

 4. Adam napsal16. pro. 2013:

  Veľmi ma obťažuje že pri prepínaní medzi titulkami a diskusiou a popisom sa stále spúšťa video a potom musím tam vždy ísť kliknúť na to tlačítko play aby sa to pauzlo.

 5. janek napsal23. pro. 2013:

  Dobry den, deje se vam to stale? A na jakem operacnim systemu, resp. internetovem prohlizeci? Zkouseli jsme to na nekolika ruznych pocitacich a nic takoveho se nam nedeje, diky

  artycok.tv

 6. Adam napsal24. pro. 2013:

  Dobry den, odkedy ste mi odpisali uz sa to nedeje ani mne. Dakujem.

 7. Adam napsal29. pro. 2013:

  Ešte ma napadlo že by sme mohli zaliať betónom ten Drevený kostolík v Ludrovej tak na spôsob Rachel Whiteread a možno by potom z toho bol nejaký verejný podstavec k zamysleniu.
  Čo myslíte ? Ideme na to ?

Zde se můžete vyjádřit. (*nutné)