Reportáže

Český papež! Je to chyba, nebo vtip? Lapsus! Iracionální nedorozumění plynoucí z kombinace hlavy katolické církve a nejateističtějšího národa Evropy. Klasická absurdita, která prosakuje středoevropskou zem, podaná se strnule vážnou tváří. Na kolena! Padnout na zem a zpívat litanie! Ó, národe český, zde na tvůj husitsko-ateistický trůn usedá patriarcha nejvyšší, kterého ti vyvolili bratři Slované!

Ewa Axelrad (nar. 1984) – intermediální umělkyně, vytváří instalace a prostorové site specific objekty, zabývá se fotografií. Absolventka Akademie výtvarných umění v Poznani (obor mediální komunikace) a Royal Collage of Art v Londýně (fotografie). Byla nominována na Conran Award (2010), laureátka stipendia Młoda Polska (2013). Žije a pracuje v Londýně, je silně spojena se Slezskem, jež často navštěvuje. Přednáší na University of Arts v Londýně.

Ada Kaczmarczyk (nar. 1985) – multimediální umělkyně, performerka, blogerka. Absolventka Akademie výtvarných umění v Poznani (obor multimediální komunikace u prof. Wasilewského). Laureátka mnoha uměleckých soutěží, např. „Kanon Twórców”, „Dolina Kreatywna” a prestižního „Samsung Art Master”. Žije a pracuje ve Varšavě.

Bartosz Kokosiński (nar. 1984) – malíř, autor instalací a videa. Absolvent výtvarných umění v Krakově (obor malířství u prof. Bednarczyka a prof. Stelmachniewicze). Trojnásobný stipendista ministra kultury a národního dědictví a laureát ocenění Nadace Elizabeth Greenshields z Kanady. Zúčastnil se 6. Trienále mladého umění v Orońsku a 10. ročníku soutěže Eugeniusze Gepperta ve Vratislavi. Žije a pracuje ve Varšavě.

Mateusz Okoński (nar. 1985) – umělec, kurátor, milovník historie a sběratel veteše. Absolvent Akademie výtvarných umění v Krakově (obor sochařství u prof. Salwińského). Spoluzakladatel umělecké skupiny STRUPEK. Zakladatel a bývalý vedoucí projektu Zbiornik Kultury. Žije a pracuje v Krakově.

Jakub Woynarowski (nar. 1982) – intermediální umělec, kurátor a grafik. Absolvent Akademie výtvarných umění v Krakově (obor grafika u prof. Kuci),  v současnosti působí jako asistent v pracovně digitálního znázornění. Spolupracoval mj. s TVP Kultura, Národním centrem kultury ve Varšavě, krakovským literární přehlídkou Conrad Festival, Mezinárodním festivalem komixové kultury Ligatura, Centrem japonského umění a techniky Manggha, Národním muzeem v Krakově a společností Ha!art. Je členem think tanku Restart. Žije a pracuje v Krakově.

Zde se můžete vyjádřit. (*nutné)