Artyčok doporučuje

Škola performance je součástí rozsáhlého projektu Škola avantgardy, který Avděj Ter-Oganjan začal v roce 1995 a pokračoval s ním až do roku 1998. V první skupině studentů, se kterou pracoval, byli lidé různého věku z neuměleckého prostředí a spolupráce netrvala dlouho. Ve druhé skupině byli hlavně známí Avdějova tehdy patnáctiletého syna Davida Ter-Oganjana v podobném věku. Projekt měl formu experimentálního zasvěcování nezkušených a naivních teenagerů do uměleckého světa. O několik let později, po Avdějově emigraci do České republiky kvůli politickému pronásledování v Rusku, založili studenti David Ter-Oganjan, Alexandra Galkina, Piotr Bystrov, Pavel Mikitenko, Ilja Budraitskis a další uměleckou skupinu Radek Community, která zaznamenala rychlý úspěch v celé Evropě.

Ivars Gravlejs

Avděj Ter-Oganjan (nar. 1961 v Rostově na Donu) je ruský umělec působící v Praze. V letech 1980-90 organizoval činnost uměleckého spolku “Umění nebo smrt!”. V letech 1991-93 byl kurátorem galerie “V Trechprudnom”. Od roku 1995 pracoval na projektu ”Škola avantgardy”. Roku 1999 z důvodu politického pronásledování za uměleckou činnost emigroval do České republiky.

Ivars Gravlejs (nar. 1979 v Rize) je umělec lotyšského původu, který od svých studií (v letech 2000-2007 na pražské FAMU) aktivně působí na české umělecké scéně.
Spolupracoval s Avdějem Ter-Oganjanem na několika projektech, kromě jiného točil a a editoval videodokumentaci Školy avantgardy. V roce 2013 kurátorsky připravil Ter-Oganjanovu první retrospektivní výstavu v České republice v galerii tranzitdisplay v Praze.

Rok výroby: 1997
Poděkování: Avděj Ter-Oganjan, Ivars Gravlejs

V rubrice Okno do videoarchivu VVP AVU pravidelně zveřejňuje Vědecko-výzkumné pracoviště Akademie výtvarných umění v Praze (VVP AVU) ve spolupráci s Artyčok.tv práce z videoarchivu VVP AVU. Výběr pro Artyčok.tv se zaměřuje na starší díla (materiály z konce 20. století), práce na pomezí videoartu, filmu a dokumentace, nebo i na čistě dokumentární materiály související s nedávným vývojem českého a slovenského výtvarného umění.

Zde se můžete vyjádřit. (*nutné)