Profily

Ladislav Železný žije v Praze. Vystudoval SPŠ Keramickou v Bechyni, intermedialní školu PaedDr. Jana Svobody, Fakultu výtvarných umění VUT v Brně v ateliéru video a multimedia u Keiko Sei, Peter Rónaie a Richard Fajnora.
Působil jako technický asistent pro zvukové aplikace (FaVU VUT Brno), externí pedagog FaVU VUT Brno a v současné době pracuje jako zvukový designer slovesné umělecké tvorby v Českém rozhlase. Vystupuje jako autor zvukových instalací, performer a multimediální umělec. Již několikátý ročník se podílí na akci s názvem “Art’s Birthday” tedy “Oslava narozenin umění”, jedná se o akci v produkci Českého rozhlasu a Evropské vysílací unie, která navazuje na myšlenku umělce a někdejšího člena hnutí Fluxus Roberta Filia (Robert Filiou). Aktivitám spojeným s vysíláním, rozhlasem, živým přenosem a éteru se Ladislav věnuje od studií na FAVU. Počátky fungování experimentálního prostoru ROXY/NoD se pojí k vysílání rádia Lemurie, ve kterém figuroval jako jedna ze silných osobností. V listopadu 2013 měl výstavu s názvem “T…O!” společně s Michalem Cábem a Adamem Železným v galerii 2+1 v Bechyni.

Ve třináctidílném cyklu audio-rozhovorů, které vznikaly během podzimu 2013, hovoří Johana Švarcová s výtvarnými umělci, kteří ve své tvorbě různým způsobem využívají „nevizuální prvek“ – zvuk. Pro některé z oslovených umělců je právě práce se zvukem, sound art, vývoj nástrojů (hardware i software), radio art nebo zvuková instalace hlavní oblastí zájmu. Jiní naopak nakládají se zvukem nebo zvukovou stopou (například u videa) funkčně a po svém.

Zde se můžete vyjádřit. (*nutné)