Artyčok doporučuje

„Jak může jednotlivec změnit či podrýt už nastavené společenské normy a konvence, anebo jim vůbec uniknout? Tato otázka je, dá se říci, klíčovým tématem v tvorbě Jany Kapelové. V jejích dílech se střetává rovina institucionální kritiky – jež reflektuje její kulturně-politickou angažovanost v uměleckém poli – a filozofičtější zájem o možnostech jednotlivce obejít či transformovat (nefunkční) sociální systém a dosáhnout tak seberealizace. Zároveň se jedná o to, jakou v tom všem hraje roli samo umění.“
(T. Stejskalová)
Jana Kapelová (*1982, Trnava) je absolventka magisterských štúdií na Katedre pedagogiky výtvarného umenia na PdF Trnavskej univerzity, Ateliéru intermédií pod vedením doc. Miroslava Nicza na Fakulte výtvarných umení AKU v Banskej Bystrici a doktorandského štúdia v Ateliéri videa a multimediálnej tvorby na VŠVU v Bratislave pod vedením doc. Anny Daučíkovej.
Umelkyňa, kultúrna aktivistka, publicistka. Spolupracovala na vzniku relácie o výtvarnom umení Hore bez (spolu s Omarom Mirzom) a na založení slovenskej pobočky medzinárodného projektu Artyčok.TV (spolu s Petrom Barényim a Katarínou Slaninovou), ktorý koordinuje. Je členkou iniciatívy Dvadsať rokov od Nežnej neprebehlo. V súčasnosti pôsobí ako asist entka v Ateliéri Nových médií II. na AVU v Prahe. Žije a pracuje v Prahe a v Bratislave.

1 příspěvek k “Cena Oskára Čepana 2014 – Jana Kapelová”

  1. adam napsal31. říj. 2014:

    Kľúčová téma v tvorbe Jany, Umelci to sú takí ľudia ktorí stále hľadajú nejaké kľúče. Dokonca aj revolúcia tu bola kľúčová. A však niektorý ľudia majú v tejto téme úplne jasno. https://www.youtube.com/watch?v=EyhOmBPtGNM

    Nezdieľam názor že sebarealizácia nastane sfunkčnením sociálneho systému.
    Literárne keci, aká alternatíva ? k čomu ? k životu? Večne živá téma skoro ako Ježíš Kristus aj ten vymetá všetky priečky v cirkevnom rebríčky a bude naveky cool tak ako takéto kľúčové kidy v umeleckej sekte tunajšej klímy.

Zde se můžete vyjádřit. (*nutné)