Věci, které se vyrábějí, a věci, které rostou

Jako děti dostáváme na hraní hotové atributy dospěláckého světa – hračky, se kterými se dá hrát na továrnu, na školu, na vojáky, na různá povolání nebo na maminku a tatínka. Předměty tohoto stavebnicového mikrokosmu nám umožňují vstup do světa, který nám je prezentován z pozice „majitele“ a „uživatele“, protože jen málokteré dítě dostane na hraní jednoduchý tvárný materiál či obyčejnou sadu kostek, aby si samo vymyslelo nové dynamické formy.

Objekty na této on-line výstavě byly přeměněny začínajícími mladými umělci z Londýna, kteří se zabývají vytvářením autonomních světů a soběstačných entit. Víceznačné a navzájem zaměnitelné vztahy mezi objekty a umělci směřují k umožnění diskuse o sochařském vyjadřování a současném umění.

Každodenní život nám zprostředkovávají vánoční stromky a ozdoby, roboti a starožitnosti, protože to, co se nedá vložit do lidských vztahů, se vkládá do předmětů. Hračky, ozdoby a praktická nářadí jsou objevovány prostřednictvím formálních experimentů, jsou vystavovány humorným způsobem, interpretují svět s rafinovaným půvabem a poskytují prostor k uvolnění všech druhů napětí.

Umělci tu přistupují k funkčním předmětům a procesům způsobem, který zpochybňuje testování předmětů ze strany uživatelů, objevují příběhy, ve kterých se každodenní zkušeností znovu potvrzuje tvůrčí potenciál. Po této stránce s předměty nakládají jako s metaforickou stavebnicí, jejichž funkčnost a význam se skládá a rozebírá a skrze vystavenou podívanou je možné proniknout do samotného nitra, které se bude formovat podle naší představivosti.

Hana Janečková

01 WE ARE THE ROBOTS

Sam Williams ve svých energických „video plastikách“ ukazuje, že umělecká tvorba je precizním a časově náročným procesem. We Are The Robots nám představuje běžící pás/seřadiště, kde „práci“ odvádějí robotické paže, které vydávají trhavé pohyby a působí, jako kdyby trpěly ztrátou paměti, a pokoušejí se splnit přidělenou práci, přičemž vytvářejí rušivé a stále směšnější situace. Sam Williams studuje posledním rokem sochařství na Royal College of Art a v současnosti režíruje Milwaukee Inova Show v Londýně.

02 UNTITLED (GIRLS WITH TOOLS)

Ve videu Cindie Cheung vidíme přehlídku hliněných nástrojů v ženských rukách a jejich dislokace je zdůrazněna nejednoznačnou prezentací ženského tématu. Povrchy odlitých nástrojů jsou velmi příjemné na dotek a jsou odrazem hebkého povrchu oděvu umělkyně. Cheung ustupuje od všeho, co je důvěrně známé, a zvuk, který vytváří, jen zesiluje atmosféru divadelní podívané, kdy funkce a dysfunkce je interpretována jako bezvýznamná. Cheung je vítězkou Future Map 2009 a v současné době studuje sochařství na Royal College of Art.

03 MEDITATION MACHINE

Katherine Tolladay ve svém videu Meditation Machine (Meditační stroj) soustředěně odstrojuje vánoční stromeček způsobem, který postupně vyvolává čím dál větší úzkost a kouzlo. Tolladay se zabývá myšlenkou hry, kterou naráží na vyprávění smyšlených příběhů, a zároveň obdařuje předměty novými způsoby interpretace a novými významy. Objektům zneužívaným masovou kulturou jsou znovu navraceny jejich magické a neskutečné vlastnosti. Katherine dokončuje magisterské studium na Chelsea School of Art and Design.

04 Autoři výstavy

Kurátor: Hana Janečková
Autor textů: Hana Janečková
Realizace: Lenka Střeláková a Janek Rous
Publikováno: 15. 5. 2011