Maarten Gielen je spolu s architekty Tristanem Boniverem a Lionelem Devliengerem jedním ze zakládajících členů kolektivu Rotor, který funguje v Bruselu již od roku 2005. Ve své činnosti kombinují praktické, výzkumné a kurátorské přístupy při vytváření kritických postojů k používání a znovuužívání materiálních zdrojů ve stavebním průmyslu a architektuře. Architektura je pro ně především objektem recyklace. Přistupují k ní v opačné fázi jejího procesu, totiž v momentu, kdy je určena k transformaci či demolici.
Skupina vyvíjí vlastní ekonomickou aktivitu ve firmě „Rotor Deconstruction“, která se zabývá demontováním stavebních a architektonických materiálů určených k demolici a jejich přeprodejem. Specifičnost, která praxi Rotor odlišuje od běžných demoličních firem, leží ve snaze nalézat nové strategie, které by mohly ovlivnit životnost materiálů a posunout je do dalších projektů. To se týká jak úprav legislativ, navazování spolupráce s dalšími potenciálními subjekty jako jsou realitní kanceláře, developeři, výrobní firmy, designéři či architekti, tak poskytování vzdělávacích a poradenských služeb.
Rotor založili on-line databázi Opalis, ale sami také vytvářejí návrhy interiérů a prakticky tak ukazují, jak dát již použitým prvkům a materiálům nový kontext, význam i estetickou hodnotu.
Výzkumné aktivity Rotor často ústí do výstavních projektů, které vznikají zcela v režii skupiny – od psaní textů a katalogu po navrhování a realizaci instalace. Jedna z prvních výstav s názvem „Usus/Usures“, která skupinu dostala do širšího povědomí, se uskutečnila v belgickém pavilonu v rámci Benátského bienále architektury v roce 2010. Dále následovala úspěšná retrospektiva „OMA/Progress“ nebo výstava „Behind the Green Door“ pořádaná v rámci Oslo Architecture Triennale v roce 2013.
Rozhovor vznikl při příležitosti Maartenovy přednášky v Praze a v Brně na podzim roku 2015.