Profily

Zátiší nebo peklo na talíři

Jak přestat fotit
Je to v životech lidí neustále se opakující reakce. Jsou pro ni různá vysvětlení těch, kteří o tom příliš přemýšleli. S absencí jednoho z rodičů přichází změna postoje k dosavadní práci. Tehdy si uvědomí, jak mnoho a jak vůbec, bylo uděláno. A že to možná už stačí. Určitě to stačí. Začínají dělat věci jinak nebo nedělají chvíli nic. Nebo úplně něco jiného. Obojí je správně. Vše je správně. Někdo se nedívá. Nikdo se nedívá.

Nic nevysvětluj
Znamení ryb s sebou nese několik zvláštních vlastností. I přes velmi bohatý vnitřní život nic nesdílí ze strachu z reakce okolí. Některé jejich myšlenky jsou tak strašné a rouhavé, až se jim zdá, že jim byly podstrčeny. Proto často nevědí co s otázkou. Často ani otázkám nevěnují velkou pozornost. Vědí, že na ně nebudou moci pravdivě odpovědět. Vědí, že pravda je tak nepravděpodobná, že by nebylo dobré vytahovat z ní ani kousek. A taky je ani moc nebaví vysvětlovat. Když tomu nerozumíš tak se neptej. Otázku potom obrátí v žert, téma zamlží a zpochybní nebo začnou mluvit o tom, co je zrovna napadne. Nemají rády zjednodušování. Ryby vám nikdy neřeknou jak je to doopravdy. Nikdy. Ve vašem vlastním zájmu.

Na tom si zakládám
Na tom si zakládám je smluvený obrat. Není sdělením. Nemá s tím, co bylo a bude řečeno žádnou souvislost. Využívá jen náhodné, ale vhodné souvislosti aby vložila heslo. Heslo znamená: zapomeň, zapomínej, přejdi to.
Žádný jiný smluvený obrat film neobsahuje.

Rozpadání
Jsou souvislosti viditelné a ty, které jen víme. Nikdo jiný je nevidí. Proto vytváříme věci zdánlivě podobné, přestože znamenají opak a spolu nesouvisí. Musíme ale diváka uklidňovat alespoň estetickou harmonií. Souvislostmi a návazností. Pajdavé stvůry zmatků zadupané do podlahy. I když ty potvory občas vylezou. A pak pozvolna necháme souvislosti se rozpadat. V mezní situaci zůstává jen obraz a propast za ním, do které padají rozpadající se souvislosti. Vesele. Bez emocí.

Nechci aby mne takhle viděli
Nejsem to já. Jak se mám chovat. Hlouposti. Divoká chvíle. Je to dávno. Je to dávno? Je to už tak dávno. Je to už tak dávno?

Očekávání
Dejte mi pokoj. Za každým rohem. Dejte mi pokoj. Za každým rohem. Už jdu.

Tento text obsahuje jeden smluvený obrat.

Ivan Mečl

Zde se můžete vyjádřit. (*nutné)