Speciální programy

Video Byli bychom rádi, kdybyste byli náš exponát vzniklo jako výsledek rezidence umělců Slávy Sobotovičové a Davida Fesla v INI project v září a říjnu 2017. Jejich snahou bylo experimentovat s formátem kulturní události a chtěli ji definovat jako setkání s konkrétními hosty, jejichž osobní účast byla chápána jako výraz spolupráce v nejradikálnější podobě. Setkání se stalo prostředkem ke sběru materiálu, a to v novém prostoru INI, která se právě v polovině rezidenčního obdbobí přestěhovala ze zgentrifikované budovy bývalých Elektrických podniků v Bubenské ulici na novou adresu do Jeronýmovy ulice na Žižkově.
Událost se stala podkladem pro video na pomezí dokumentace a autonomního díla. Jako materiál jsou použity záběry, které natočili a zpětně poskytli účastníci. V autorských textech, použitých v události jako exponát a ve videu jako voiceover, tematizují Sobotovičová a Fesl mimo jiné způsoby, jakými uvažují v každodenním životě o kulturním provozu, včetně stereotypů nebo pouhých ventilací frustrace na toto téma.

______________________________
Následující citace z e-mailové korespondence dovysvětluje autorské uvažování o projektu:

Dobrý den, ahoj,
rádi bychom Vás pozvali na happening, kterým vyvrcholí naše dvouměsíční residence v INI Gallery. Happening se uskuteční 19. 11. 2017 v 19h v INI Projects, Jeronýmova 88/9, Praha 3.
Jste mezi lidmi, kteří nás osobně inspirovali svým působením na umělecké scéně. Byli bychom rádi, kdybyste přijali naše pozvání usednout v jednovečerní akci jako exponát i divák zároveň. Nejedná se o živý obraz, jde o příjemné společné posezení, nikdo nebude nikým manipulovat.
Rádi bychom v galerii přemýšleli o mechanismech uvažování v současném uměleckém provozu, které stojí za naším každodenním – i mimoprofesním – jednáním. Chceme pracovat s angažovaností jinak, než je obvyklé ve formátu panelové diskuze či prezentace – více poetickým a asociačním způsobem, v co nejjemnějších gradientech, bez umělého zjednodušování a polarizace.
Neváhejte se na nás obrátit, v případě že máte dotazy nebo pochybnosti.

David Fesl a Sláva Sobotovičová
_______________________________

Pozvání obdrželi:
Anne-Claire Barriga, Adam Budak, Baptiste Charneux, Daniela Dostálková, Linda Dostálková,  Hana Gárová, Ladislava Gažiová, Jan Haubelt, Tomáš Kajánek, Stanislava Karbušická, Jiří Kovanda, Petr Krátký, Pamela Kuťáková, Martin Prudil, Lenka Vítková

Ahoj Slávo, ahoj Davide,
omlouvám se, že jsem se k vašemu pozvání nevyjádřil dřív.
Bohužel nejsem v Praze a nevím jestli stihnu zítra přijet včas.
Každopádně by mě zajímalo pár věcí ohledně celé akce.
Chcete se bavit o participativním umění? Samotný název a pozvání „Přijďte se podívat na naše exponáty. Zveme všechny.“ je dost problematické. Předpokládám, že je to záměr.
V době kdy se celospolečensky řeší objektifikace člověka, to zní jako provokace. Má to být součástí diskuze, kterou chcete rozvést a v čem bude akce jiná od „lidského zoa“?
A proč nejste mezi exponáty i vy samotní? Takhle z toho vyčnívá mocenský vztah exponát-organizátor.
Děkuju za odpovědi,
zdraví Tomáš

Ahoj Tomáši,
díky moc za zprávu a za to, že jsi o tom přemýšlel,
odpovím za sebe, David ať taky klidně za sebe zvlášť.
Nechceme se bavit o participativním umění, happenning nebude debata (pokud nějaká nevznikne sama),
Podezření na objektivizaci, provokaci nebo dokonce zneužití lidí si uvědomujeme, ale motivace je pozitivní, chceme tam tyto lidi proto, že si jich vážíme a zajímají nás ve vztahu k otázkám, které nastolíme sami za sebe. Večer má být spíš poetický podnět k úvahám, nejde o žádné vzájemné účty, ani žádnou jednoznačnou kritiku.
My nejsme mezi „exponáty“ právě proto, že jsme organizátoři, tím bychom se stejně z ničeho nevyvlekli (nepůsobili bychom méně nebo více mocensky), budeme exponovaní tak jako tak. Ty hosty jsme prostě chtěli mít a nějak vyzvat jsme je museli, bereme to spíš jako projev naší úcty a zájmu. Snad nebyla pozvánka v rozporu s tím, co píšu.
Pokud nestihneš, nevadí, chápu i pokud se Ti prostě jenom nechce, každopádně díky už i za to, že jsi to takhle poctivě vyhodnocoval,
měj se hezky
Sláva

Ahoj Slávo,
díky moc za odpověď.
Jsem zvědavý a rád bych dorazil. Bohužel ale nestíhám.
Ať se Vám akce vyvede podle představ,
tomáš

***
autoři:
David Fesl, Sláva Sobotovičová

účinkují:
Anne-Claire Barriga, Baptiste Charneux, Daniela Dostálková, Linda Dostálková,  Hana Garová, Jan Haubelt, Stanislava Karbušická, Jiří Kovanda, Petr Krátký, Pamela Kuťáková, Martin Prudil, Lenka Vítková, David Fesl, Sláva Sobotovičová a další

hlas:
Ester Geislerová

hudba:
Tomáš Kopáček

zvuk:
Tomáš Kopáček, Richter & syn
***

Zde se můžete vyjádřit. (*nutné)