Videoart/Audiovisual

Ve výpravném kostýmním dramatu s mystickými a gore prvky Taboo představitel hlavní role Tom Hardy pro sebe vycizeloval umění hrdelního odfrknutí hrrm. Tajemné sdělení beze slov z úst pološíleného londýnského měšťana s nejasnou africkou minulostí a se smíšeným původem, jehož matka byla původní obyvatelkou severní Ameriky. Tato Hardym hraná postava “zmrtvýchvstalého” Jamese Delanyeho, vyděděnce a výhradního dědice si sebou nese tíhu křivd souvisejících s obchodem s otroky a britským imperiálním kolonialismem, které bezprostředně ovlivňují i rodinná traumata a jeho genetickou i magickou výbavu.
Kromě explozí brutálního násilí svou tíhu ventiluje i méně destruktivně magickými rituály pronášenými v “domorodém” jazyce, ale právě také neartikulovaným a významově neukotveným hrrm. Jak běh násilností, tragédií a intrik v seriálu pokročil, vyšlo částečně najevo, že jde o projev porozumění a myšlení o krok napřed. Ritualizované podobně jako sípavé “tribální” magické formule importované z Afriky.

Právě historické kostýmní drama odkrývající křivdy a násilné kořeny euro-panského koloniálního kapitalismu je příhodnější přirovnání k tvorbě Ondřeje Doskočila než třeba tragikomedie o zakladatelích norského black metalu Lords of Chaos. Ondřej Doskočil zná tíhu zděděných politických nánosů žánru black metalu i problémů, které v sobě nese muzealizace a senzacechtivá kolonizace subkultur marketérskou ideologií. Jako insider a hráč dokáže navíc rozpoznat, rozplést a rozmluvit znakové systémy uvnitř tohoto extrémního metalového subžánru, které by jinak nezúčastněným lidem vůbec nepromlouvaly nebo k nim přes všeobjímající hluk nedolehly. Formát na telefon natočeného muzejního “exhibition walkthrough” by mohl zmást, jaké je vlastně médium, ke kterému se tu odkazuje. Pokud bychom z oblasti televizních seriálů ukročili k dnes všudypřítomným videohrám, jedná se o gameplay video, nebo předtočenou cutscénu? Anebo jde o odkaz na temnou stranu youtuberství? Vždyť Youtube nedávno zakázalo kanál Thulean Perspective, patřící vraždícímu neonacistovi, žháři a hudebníkovi, který se nesmazatelně vepsal do blackmetalových dějin Vargovi Vikernesovi aka Burzum. Jisté je jen to, že diváci videa nejdřív uslyší sípání a chrčení, až potom rozpoznává tvary a formy.

Renderované 3D spletence pak fungují nejen jako rozpohybovaný průnik všech typických blackmetalových logotypů, ale i jako gargoyle chrlič, mytická forma, která ze sebe nakonec vydá hrrm, ve kterém se nekonečný proud ustálí.

Lumír Nykl

Zde se můžete vyjádřit. (*nutné)