Reportáže

Koncept multimediálního Lunchmeat festivalu je jasný: hudebník a vizualista v organickém spojení, obraz a zvuk jako rovnocenné jednotky. Festival, který se ve dnech 9.–13. března odehrál v pražských prostorech Meetfactory  a NoD, si za úkol dává zmapovat nové postupy na poli elektronické hudby a vizuálního umění.

Lunchmeat festival plynule navazuje na Lunchmeat A/V Sessions, které se v průběhu minulého roku konaly ve vybraných pražských prostorech. Festival podobně jako jednotlivé večírky chce pomocí jedinečných audiovizuálních setů propojovat dva svébytné umělecké obory – hudbu a vizuální umění.

Hlavním bodem programu bude spolupráce amerického producenta Nosaje Thinga s francouzským vizualistou Romainem Tardym alias Aaltem, kteří vystoupí v sobotu 13. března. Aalto, člen AntiVJ týmu, přijede do Prahy dva týdny před festivalem, aby vytvořil speciální světelný stage-design a vizualizace určené pouze pro toto společné vystoupení s Nosajem Thingem.

Mezi páteční taháky bude bezpochyby patřit přední dubstepová producentka Ikonika, které budou dělat garde portugalští Video Jack, aktuálně prezentující svůj a/v výklad Bulgakova románu Mistr a Markétka. Dále se představí všestranný vizualista Ilan Katin, a to se svým novým dvojčlenným projektem Torrent de Bites.

Zvláštní část bude tvořit prezentace významných španělských hudebně-vizuálních projektů pořádaná ve spolupráci s Velvyslanectvím Španělského království v České republice. V rámci Spanish showcase se předvede osm projeků, každý pracující s odlišným přístupem. Někdo důvěřuje jen softwaru i hardwaru, který si sám vyvine (Fuss!), jiný používá relativně jednoduché Gameboye (VJ Entter nebo Yes, Robot). Jedni rozbourávají dancefloor (Annie Hall), druzí radši budují zadumané beaty (Sr. Aye). Jedno je jim společné. Doteď jste neměli možnost je v Česku vidět.

Dalším programovým blokem je přehlídka elektronické hudby Red Bull Music Academy, jež 12. března končí v Londýně a plynule se přesune do Prahy, kde se představí její dva letošní účastníci. Kidkanevil není v hip-hopu žádným nováčkem, na scéně působí už přes čtyři roky a jeho renomé pomalu roste. Vizuální doprovod mu bude tvořit Initi, který, přestože se nevyhýbá třeba ani návrhům pro divadlo, čerpá především z ulice a jejích (ne)pravidel pro umělecké vyjádření. Jeho český spoluputovník na poli VJském, Kolouch, zase utvoří dvojici s Adem Bourkem, který ledabyle přeskakuje od jazzu k instrumentálnímu hip-hopu. Kromě zhlédnutí vystoupení si bude možno s umělci i popovídat. Na RBMA Info Session se zastaví někteří z minulých účastníků zmíněné akce.

Někteří z participujících předvedou vlastní přístup k umění také po teoretické stránce, v přednáškách, a vybraní hudebníci a vizuální umělci rovněž povedou workshopy pro zájemce z řad diváků. V neposlední řadě festival přinese několik filmových projekcí korespondujících s tematikou moderní elektronické hudby a v některých případech zároveň i s okruhem nových médií. V NoDu bude jako první v uterý 9. března promítán film Reformat the Planet, který už jsme uváděli na zářijové 8-bit Session. Snímek sleduje undergroundovou chiptune scénu v New Yorku a festival Blip, který se v největším americkém městě každoročně koná. Secondhand Sureshots vás vezme na opačné pobřeží USA, do silné základny abstaktního hip-hopu, Los Angeles. Režisér vysílá do vetešnictví čtyři losangeleské beatmakery (mezi nimi i Daedeluse a Rase G) hledat klenoty mezi starými ojetými elpíčky. Ti jejich záznam nejprve upraví a pak jej použijí ve skladbách nových, které právě vycházejí v limitované vinylové edici. O rozmáhajícím se fenoménu skwee pojednává film We call it Skwee. Žánr, který vznikl před čtyřmi roky ve Skandinávii, sytí synťáky funkem, r’n’b nebo klidně i soulem.

Uf, nevydechnete si. Pět dní čisté audiovizuální extravagance.

Zde se můžete vyjádřit. (*nutné)