Posledních třicet let se česká společnost utváří a přetváří v klimatu neoliberální formy kapitalismu. Přes různé delegitimizující rány, které utrpěl (globální finanční krize 2008 nebo nostalgie částí post-socialistické populace po jistotách státního socialismu), je neoliberalismus stále dominantním paradigmatem západních společností. Jde o kapitalistický socio-ekonomický model, který konstitutivní hodnoty a vzorce jednání kapitalismu radikalizuje a zobecňuje jako celospolečenské normativní ideály. Prosazuje se od 70. let 20. století, kdy střídá poválečné období a model sociálně velkorysého welfare state a kdy se s ním identifikovaly vlády Ronalda Reagana a Margaret Thatcher. Stojí na hodnotách, jako jsou individualismus, privatizace, deregulace, či obecně na minimální roli státu a institucí, omezujících autonomii jedince ve prospěch solidarity (Cahil et al., 2018).
V post-socialistických zemích, jako je Česká republika, se po roce 1989 neoliberalismus etabloval s ještě větší energií, než na Západě (Kideckel, 2002; Kennedy, 2002 ). Autoritu získal díky pozici systému, který je jedinou alternativou k diskreditovanému státnímu socialismu a záchranou před jeho ekonomickou nedostatečností a demokratickým deficitem. Kapitalismus ve své neoliberální verzi byl v devadesátých letech chápán jako amalgám ekonomické prosperity a politické demokracie a jeho přijetí doprovázel na začátku tohoto období široký společenský konsensus. Byl vnímán jako dlouho očekávaná náprava historického omylu socialismu, jako narovnání dávné, násilné anomálie a návrat k samozřejmé, sebepotvrzující se společenské přirozenosti (Reifová, 2020).
Neoliberalismus však není jen ekonomický model. Plyne z něj specifické pojetí subjektu – toho, co to znamená být slušný člověk a žít dobrý, „normální“ život. Michel Foucault (2009) chápe neoliberalismus jako druh liberální governmentality, systému vládnutí, který se – na rozdíl od ovládání – neprosazuje uplatňováním násilí či nátlaku, ale distribucí svobody. Neoliberalismus se filozoficky opírá o neomezenou autonomii jedince, o svobodu individua. Svobodný je – jaksi povinně – každý, i ten kdo nechce a neví, co si s rozsáhlými svobodami počít. Jediné omezení neoliberální svobody se dotýká možnosti svobodu odmítnout nebo na ni rezignovat. Atribuce svobody je současně doprovázena morálními a normativními apely na to, jak se se svobodou má správně nakládat, tedy jedinečnou představou o implementování „technologií sebe sama“ (Foucault in Martin et al., 1988: 16-49).
V neoliberální atmosféře patří k preferovaným přístupům k sobě samému odpovědnost, podnikavost, energie nebo iniciativa. Zvlášť zdůrazňována je odpovědnost, Nikolas Rose (2004: 74) hovoří přímo o „technologii responzibilizace“. Odpovědnost je zprivatizována – každý svobodný, nechť je za sebe také sám odpovědný. Být slušným člověkem potom znamená nespoléhat na záchranné sítě, nežádat pomocnou ruku, solidaritu nebo komunitu. Slušný člověk tvrdě pracuje, cvičí, zdravě jí a dbá o svou vnitřní harmonii. Zanedbávat sám sebe je podle této logiky nezodpovědné, protože ti ostatní, kteří také chtějí být suverénními jedinci a starat se jen sami o sebe, jsou posléze nuceni kompenzovat náš nedostatek sebepéče například příspěvky na veřejné zdravotní pojištění.
Symbolickým typem neoliberální odpovědnosti je podnikatelské pojetí sebe sama. Neoliberální logika překračuje hranice ekonomického pole a expanduje daleko mimo něj. Pro neoliberalismus je typické ekonomické vnímání oblastí, které dříve ekonomickou optikou viděny nebyly (Foucault, 2009: 189-207). Řada oblastí, jako je zdravotnictví, školství nebo vysílací média, je od 70. let redefinována na základě plné nebo částečné komodifikace. Dalším stupněm generalizace ekonomické logiky neoliberalismu, která má tendenci opouštět vymezené pole a stávat se principem nebo alespoň metaforou fungování ne-ekonomických oblastí, je entrepreneuralizace lidské subjektivity. Vlastní já je pro neoliberálního občana podnikatelský projekt, v němž je třeba být dobrým manažerem sebe sama a „řídit sebe sama jako firmu“. Je to univerzální kapitál, k němuž má přístup každý a každý je také společnosti zavázán vhodnými investicemi navyšovat jeho hodnotu. Ceněnou hodnotou je „práce na sobě samotném“, neustálý seberozvoj a sebeaktualizace, vysoký výkon, reprezentativní vzhled stylem počínaje a kýženým tvarem těla konče, péče o zdraví, kondici, životosprávu…