Reportáže

Univerzita Karla von Draise Vás srdečně zve v neděli 15. května ve 12 hodin na odpolední dobrodružnou architektonickou orientační cyklojízdu s Osamou Okamurou, architektem a šéfredaktorem architektonického časopisu ERA21.

V hlavní roli: krajina na jih od Prahy, podél Berounky, občas s domy a stavbami od excelentních architektů jako Atelier 8000, Václav Kolátor, Barbora Rossi+Jan Mrázek+Josef Šanda, A69, Josef Pleskot+Radek Lampa, Karel Stráník, Martin Rajniš, Markéta Cajthamlová+Lev Lauermann, Miloš Hořejš+Karel Štipl, Jan Kotěra, Jan Jehlík, Michal Sborwitz, Lábus AA, atelier Klanc, Roman Koucký architektonická kancelář, Atelier.., Lev Krča+Stanislav Tobek+Hana Kučerová-Záveská, ov-a, SAD, Schaufler-Roskovec, Kamila Amblerová, Šafer-Hájek, Fránek Architects, ksa, GRIDO a další…

POZOR: Cyklobtížnost střední, avšak četná převýšení (!). Kolo silniční a městské s jistým omezením: podél Berounky z Radotína do Černošic nezpevněný povrch cca 3 km a z Vonoklas sešup lesem po kamenité cestě cca 2 km (!) – tedy silniční a městské kolo bude v tomto úseku nutné vést pěšky. Jinak 95% cesty převážně po dobrém asfaltu cca 20–25 km a minimálně po dlažebních kostkách cca 1 km. Vhodnější je spíše univerzální kolo horské či trekové, s možností přehazovat rychlosti vzhledem k terénu a pěti strmým výšlapům. Pravidlem totiž je, že ty nejlepší vily s exkluzivním výhledem jsou vždy na kopci, který je zrovna naproti a nejlépe ještě přes řeku. Tempo bude pohodové (nejsem žádný závodník a se svým třináctiletým synovcem jsme to i s mnohým blouděním, hledáním a obědem udělali tuto neděli celé za 7 hodin), tedy počítám stejných cca 7 hodin jízdy bez bloudění avšak včetně hlubokého zažívání krajiny, architektury a krátkých zastávek na občerstvení. Postupně budeme projíždět kolem těchto vlakových zastávek, ze kterých je možnost se kdykoli individuálně vrátit do Prahy: Velká Chuchle, Radotín, Černošice, Dobřichovice, Všenory a nakonec opět Černošice. Ovšem ty, kteří vytrvají, čeká v 18 hodin zvláštní BONUS. Doporučuji trochu jídla s sebou a hlavně dostatek pití na cestu do lahve (nebudeme zastavovat úplně u každé hospody) a samozřejmě cyklistickou přilbu. Každý jede na vlastní nebezpečí a předpokládám, že všichni budou dodržovat dopravní předpisy, přestože většina cest je vedena po cyklostezkách a vedlejších silnicích.

Zde se můžete vyjádřit. (*nutné)