Výstavy

Performer a konceptuálny výtvarník Peter Kalmus realizuje v Košiciach akcie, ktoré majú pri jednotlivých mestských pamätníkoch primäť ľudí k prehodnocovaniu histórie jej verejnej prezentácii a výkladu. Väčšina projektov vzniká v spolupráci so združením Res Cassovia, ktoré združuje o.i. aktérov novembra 1989 a kladie si za cieľ vytvorenie Múzea komunizmu v Košiciach.

19.1.2011 v deň výročia oslobodenia Košíc a úmrtia Jana Palacha kriticky reagoval na bustu Ladislava Novomeského, jedného z prvých slovenských komunistov, ktorý sa na sklonku života stihol ešte zapojiť do normalizácie. Tieto fakty spojil Kalmus do krátkeho eventu Aktívne spomínanie, keď bustu zaodel do svetra s nápisom New York. Autor verejne polemizoval s otázkou, či sovietsky vojak, ktorý vlastne nepoznal zo svojej krajiny slobodu, ju tým pádom mohol priniesť do oslobodzovaných krajín.

O mesiac neskôr 25.2.2011 sa konal ideovo príbuzný protest Víťazný február voči základnému kameňu pomníka februárového víťazstva 1948. Socialistický režim nestihol vystavať plánovanú betónovú dúhu a na mieste zostal iba základný kameň, ktorý Kalmus natrel na čierno. Verejne tu vyzvali primátora Košíc aby zriadil Múzeum komunizmu.

28.3.2011 si Kalmus s maliarom Jánom Vasilkom recesisticky pripomenul udalosti z roku 1969, keď ČSSR dvakrát vyhralo nad Sovietskym zväzom na hokejových Majstrovstvách sveta v Štokholme. Autor napísaním dvoch dôležitých historických výsledkov na podstavec po odstránenej soche Klementa Gottwalda upozornil na posledné protisovietske masové demonštrácie v Košiciach i celom Československu. Akciu Hokej realizovali pred Technickou univerzitou v Košiciach, kde sa tieto manifestácie vždy končili.

Mjr. Ľudovít Kukorelli bol hrdinom SNP, ktorý bol zasiahnutý strelou do hlavy od neznámeho vraha z prosovietskeho prostredia. Počas studenej vojny bola jeho pamätná busta využívaná agentami CIA ako tajná schránka. CIA stála aj za dolapením ideologického vodcu teroristickej organizácie Al-Káida. Tieto dve dejiné udalosti spojil Kalmus v evente Oslava víťazstva nad fašizmom a bin Ládinom v deň osláv výročia ukončenia II. svetovej vojny 8.5.2011 pri pamätníku Mjr. Ľudovíta Kukorelliho. Oblečený vo veste s hviezdami a pruhmi prekrýval bustu americkou vlajkou.

Najkontroverznejšia akcia Protest proti odhaleniu busty Jánoša Esterházyho sa odohrala 14.3.2001 počas odhaľovania pamätníku Jánoša Esterházyho (osobnosť historikmi označovaná za fašistu, antisemitu a symbol okupácie južného Slovenska) v Košiciach. Kalmus po slávnostnom odhalení busty vyjadril svoj nesúhlas omotaním toaletného papieru okolo busty.

Kalmus organizuje tieto akcie ako verejné spomínanie komunity, kde okrem úvodnej malej teoretickej prednášky na danú tému a performance, voľne pokračuje napríklad hudobnou produkciou. Jeho snahou je počas celého roku zrealizovať raz do mesiaca jednu performance.

Jana Kapelová

 

Zde se můžete vyjádřit. (*nutné)