Reports

The Folk Architecture Monument, consisting of 3 original loghouse sheds moved onto the roof of a 13-floor tower block at a council estate in Košice, east Slovakia. The idea to create a monument dedicated to a certain societal, political and cultural change goes back to 2006, the idea to place it in Košice first appeared in 2008 when the city received the European Capital of Culture title. The main part of this artistic project consists of an intervention into a council estate – moving three loghouse sheds and their permanent placement on the roof of a tower block at a Košice council estate. The traditional loghouse village
architecture will create a monument in an environment which can be viewed as its exact antithesis. Almost half of the Slovak population lives in these concrete block housing.
The placement of the original loghouses from Liptovská Teplička and Párnica in Orava on the roof of their concrete block was approved by votes of the occupants of this house in the Dargovských hrdinov estate, locally dubbed the „Furča“ estate. Their approval was an indispensable part of the whole art project and thanks to them, the house on the Lidické Square 1, will become an unusual plinth, seen even from distant locations of the city.

7x comments “The Folk Architecture Monument”

 1. Adam says on07. Dec. 2013:

  Tak rok a pol, prečo nie rovno 5 ? možno by bolo lepšie? Či ne ?

 2. Lýdia says on13. Dec. 2013:

  Pán Džadoň gratulujem k veľkolepej myšlienke spojiť “staré” s “novým” v tak dômyselnom kontraste. Ľudová architektúra, ktorá sa formovala niekoľko storočí a má svoju prirodzenú krásu a funkčnosť, postavená na nevzhľadných a rýchloformovaných budovách ukazuje na kontrast kvality, pokory a vkusu bývalých generácií s nami, súčasníkmi, ktorí preberajú cudzie vzory nehodiace sa k nášmu naturelu a ani k našej krajine.

 3. Adam says on16. Dec. 2013:

  Maestro a čo keby sme ten celý panelák aj s tou chatkou na vrchu rovno poslali na výstavu do New Yorku ? Nákladný Boeing 747 by to tam za 12 – 13 hodín dopravil.

 4. Adam says on16. Dec. 2013:

  Veľmi ma obťažuje že pri prepínaní medzi titulkami a diskusiou a popisom sa stále spúšťa video a potom musím tam vždy ísť kliknúť na to tlačítko play aby sa to pauzlo.

 5. janek says on23. Dec. 2013:

  Dobry den, deje se vam to stale? A na jakem operacnim systemu, resp. internetovem prohlizeci? Zkouseli jsme to na nekolika ruznych pocitacich a nic takoveho se nam nedeje, diky

  artycok.tv

 6. Adam says on24. Dec. 2013:

  Dobry den, odkedy ste mi odpisali uz sa to nedeje ani mne. Dakujem.

 7. Adam says on29. Dec. 2013:

  Ešte ma napadlo že by sme mohli zaliať betónom ten Drevený kostolík v Ludrovej tak na spôsob Rachel Whiteread a možno by potom z toho bol nejaký verejný podstavec k zamysleniu.
  Čo myslíte ? Ideme na to ?

Here you can express yourself. (*required)