Cargo Collapsism

umělci Tamás Kaszás
kurátor Borbála Szalai
místo Galéria Cypriana Majernika
ůčinkující Tamás Kaszás
kamera Jana Kapelová
zvuk Jana Kapelová
střih Jana Kapelová
interview Jana Kapelová
publikováno 24. 1. 2013
jazyk Česky / English
embed link icon

Výstava maďarského umelca Tamása Kaszása (1976) organizovaná galériou Faica, bola po jej vysťahovaní z priestoru na Františkánskom námestí prichýlená v Galérii Cypriána Majerníka.
Cargo cult (kult karga – nákladu) je náboženská prax, ktorá sa objavila v mnohých tradičných kmeňových spoločnostiach (Nová Guinea, Melanézia, Mikronézia) v dôsledku interakcie s technologicky vyspelými kultúrami. Príslušníci týchto kultov sú presvedčení, že priemyselný tovar nie je vyrábaný, ale tvorený dobrými duchmi, ktorí ho len nedopatrením venovali belochom. Domnievajú sa, že opakovaním ich rituálov sami získajú tento hodnotný tovar / náklad (anglicky cargo). V tomto prípade je teória kultu karga dobrým príkladom kultúrnych nedorozumení a privlastňovania si sociálnych vzorcov. Na základe vystavených exponátov si môžeme predstaviť fiktívne kultúry a subkultúry z utopickej, či dystopickej budúcnosti.
Dnes sme priamymi svedkami ekonomickej a ekologickej krízy spôsobenej spoločnosťou, ktorej sme súčasťou. Táto kríza môže byť znamením nadchádzajúceho kolapsu, keďže náš spôsob života je z globálneho hľadiska neudržateľný. Úplný kolaps však môže byť aj šancou na zmenu a základom pre vytvorenie lepšej spoločnosti. Táto šanca však bude len pre tých, ktorí sú už dnes pripravení na život bez elektriny, ropy, priemyselne vyrábaných potravín a ďalších vymožeností.