Na čom makáš?

Proč má tolik studentů uměleckých škol úzkosti a pochybnosti ohledně vlastních schopností a své budoucnosti? A proč časem mnoho z nich své ambice přehodnotí? Tyto otázky vedly Petera Kolárčika, studenta UMPRUM, k zamyšlení nad uměleckým vzděláváním i povahou umělecké práce.

Po tom, co jeho dlouholetý kamarád Filip předčasně ukončil studia na UMPRUM, začal Peter vést rozhovory se spolužáky i etablovanými umělci a umělkyněmi. Ptal se na jejich současné priority a ambice i to, jak se měnily v uplynulých letech. V šestidílném podcastu “Na čom makáš?” jsou tyto rozhovory protkány příběhem Filipova hledání spokojenosti a osobního naplnění v průběhu studia i po něm, spolu s Petrovými písničkami, dotýkajícími se zkoumaných témat.

Sledujte a přihlašujte se k odběru seriálu na podcastových platformách Spotify, Apple Podcasts, Podbean, Google Podcasts.

Publikování podcastového seriálu je naplánováno na úterní odpoledne v období 5.1. – 9.2. 2021

Autor: Peter Kolárčik
Dramaturgie: Viola Ježková
Hudební podklad: Richard Stein
Zvukový design: Marek Buranovský
Vizuál: Filip Frankovič

01 Ako sa (ne)stať úspešným umelcom za dva roky

V prvním díle podcastového seriálu uvádí Peter posluchače do příběhu svého kamaráda Filipa Frankoviče. Počínaje jejich seznámením v dětství a založením uměleckého směru „srandismus“, přes nadšené začátky studia na UMPRUM, až po Filipovy frustrace, které ho vedly k předčasnému ukončení studia. Filip otevřeně mluví o svých zážitcích a pocitech, doprovázejících snahu být dobrým studentem a umělcem či o vnějším i vnitřním nátlaku, který na škole pociťoval. Společně tak nastolují otázky nejen ohledně uměleckého vzdělávání, ale i o úspěchu a produktivitě obecně.

02 I would like to introduce you to my burnout

Po Filipově odchodu ze školy se začal Peter zajímat o to, jak časté jsou mezi jeho dalšími spolužáky pocity smutku, úzkosti či pochybnosti. Vytvořil pro ně dotazník, ve kterém je mimo jiné požádal o charakterizaci a příčiny těchto stavů. Společně s nedávnými absolventy UMPRUM, Vojtěchem Novákem a Marií Tučkovou, se pokusili pojmenovat některé širší důvody, které mohou k těmto pocitům vést. Když Peter pochopil, že problém stresu a nátlaku na produktivitu zdaleka není jen na škole, šel si promluvit s Vendulou Knopovou, kterou práce fotografky a umělkyně přivedla k vyhoření. Vendula mluví o svém přehodnocování priorit, vztahu k umění či spokojenosti, kterou pociťuje při uklízení bytů. Epizodou provázejí Petrovy písničky, ve kterých s nadsázkou formuluje pocity z vlastní produktivity – nebo spíše z její absence.