Přednášky

Kam zmizela příroda

Kdysi dávno byli věci jasné, nebo alespoň si to tak představujeme. Příroda byla tam venku, mohli jsme do ní promítat své naděje i obavy a ona garantovala samozřejmou rovnováhu, ať již ve formě harmonického soužití množství druhů, nebo neúprosného koloběhu zrození a smrti. Postupně byla tato příroda prostoupena a podrobena osvícenskou racionalitou na intelektuální úrovni, ale i reálně průmyslem a kolonializací. To co zbylo, bylo vyčerpáno až na molekulární úroveň skrze komplementární procesy zpeněžení přírody a naturalizace peněz. Dokonce i řada současných filosofů tvrdí, že návrat k přírodě není možný, ať již ve formě přírodních podmínek naší planety nebo přirozenosti nás samotných. Ocitli jsme se tedy ve světě bez přírody? Může a mělo by nám umění pomoci obnovit naše chápání přírody? Tyto otázky nás mohou vést k problému materialismu, před kterým dnes stojí otázka po dosažení neantropocentrického (materiálního) bytí, nebo snad k návratu k dialektické dvojici kultury a přírody, lidí a světa.

místoNárodní galerie v Praze – Veletržní palác
tagy
účinkujícíMichael Hauser, Václav Janoščík
kameraDavid Přílučík
zvukDavid Přílučík
střihDavid Přílučík
kategoriePřednášky
publikováno31. 3. 2017
jazykČesky / English
embedlink icon
arrow down
související
Kam zmizela příroda
Jedno z prvních videí Janky Vidové, které vzniklo jako spontánní studentská práce v ateliéru nových médií na pražské AVU. Snovou atmosféru vzniklou výběrem archetypálních motivů (chůze ve sněhu, bílí králíci, staří lidé, idylická krajina v šeru) podpořila autorka dobovými obrazovými efekty (polarizace, barevná manipulace, zpomalování) a nalezenou hudbou.
V srdci Madridu leží po bouři klidný, byť zpustošený lesopark. Pastevectvo, ovce a psi se procházejí mezi větvemi vyvrácených stromů. V ptačím zpěvu, třepotu listí a šumu okolního velkoměsta se může jednoduše ztratit soustředěný šepot stáda. Staré zdi i nové bariéry uzavírají toto území. V noci se jeho hranice na vrcholu kopce rozplývají. Pod černou oblohou se vynořují obrysy jeho obyvatel. Země rezonuje a město se třpytí.