Pořady

Od nádraží k nové čtvrti

Smíchov byl dlouhá léta čtvrtí za hradbami historické Prahy, předměstím plným pastvin a divoké přírody otevírající se v říční nivě. Časem se pro svou přírodní krásu a rozmanitost stal vyhledávaným místem pro výstavbu letohrádků a usedlostí. V 18. století zde postupně vznikaly manufaktury a s příchodem železnice se Smíchov silně industrializoval. Na vzestup průmyslu byla navázána výstavba nových bytů a následná asanace domů s realizací nových nábřeží. V roce 1922 se Smíchov připojil k Praze a stal se součástí hlavního města. Na konci druhé světové války žilo na Smíchově přes 60 000 lidí, od té doby počet obyvatel soustavně klesal až na polovinu původního stavu v roce 2012. Ani otevření nové linky metra v roce 1985 tento propad nezastavilo. Na sklonku 20. století na Smíchově definitivně skončila průmyslová éra a pro velkou část jeho území se od té doby hledá nové využití. Po rozsáhlé přestavbě původních Ringhofferových závodů na nákupní centrum dnes přichází na řadu také bývalé nákladové nádraží. Tento dvacetihektarový pozemek je v současné době zanedbaný a nevyužitý, avšak jeho strategické umístění mezi dvěma stanicemi metra a několika tramvajovými linkami vybízí k přeměně na plnohodnotnou městskou čtvrť.

Daniel Kajpr

místoPraha
tagy
režieMartin Vronský
účinkujícíMilan Brlík, Daniel Kajpr
kameraLukáš Masner, Braňo Pažitka, Martin Vronský
zvukMartin Vronský
střihMartin Vronský
interviewMartin Vronský
překladDeana Kolenčíková
kategoriePořady
publikováno14. 5. 2018
jazykČesky / English
embedlink icon
arrow down
související
Od nádraží k nové čtvrti
V rámci 35. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého byli oceněni Oskar Helcel, Judita Levitnerová a No Fun Kolektiv. Porota při výběru laureátek a laureátů ocenila, že jejich práce prohlubují zkoumání současných forem sociální angažovanosti a aktivace, preindustriálních a postindustriálních tradic a kritických postojů k regenerativním postupům v lidmi vybudovaném prostředí.
Slovo wee je skotským synonymem anglického little. Název A wee bit of Heritage představuje snahu o alespoň malé nahlédnutí do kulturního dědictví severo-skotského městečka Wick s téměř devíti tisíci obyvateli. Město bývalo strategickým bodem rybolovu a hlavním přístavem severu Skotska.
Situace se ale za poslední roky změnila, sledi jsou už desítky let vylovení, lov krabů nevynáší jako dřív, jaderná elektrárna je odstavena a jednou z mála věcí, které zde fungují a jsou atraktivní i pro turisty je distilérka, nukleární archiv a The Wick Heritage Museum.