Přednášky

Kámen v okně

Jan Soumar studoval geologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V současnosti působí jako lektor aplikované petrologie pro sochaře–restaurátory na pražské Akademii výtvarných umění.

Věnuje se výuce mineralogie popularizační a zážitkovou formou a překladům odborných textů. Na geologické procházce a následné přednášce se zaměřil na neživou přírodu nejen na povrchu Země. V jakých časových a prostorových měřítkách geologie uvažuje a jak je možné vidět geologii v nových souvislostech a vztazích k našim dennodenním potřebám a návykům?

místoKulturní centrum SCHULE
tagy
účinkujícíJan Soumar
kameraJan Vidlička
zvukJan Vidlička
střihJan Vidlička
playlistyKulturní centum SCHULE
kategoriePřednášky
publikováno4. 6. 2024
délka0:43:05
jazykČesky
embedlink icon
arrow down
související
Kámen v okně
Vítejte v Oikos. Oikos je dům, který dýchá a vrní. Prorůstají jím větve, které, společně s jeho obyvatelkami a obyvateli udržují dům v chodu. Žijí v něm obři, holohlavé mořské panny, měňavci, vrány s antracitovými plášti, Johan, nerozlučná dvojčata, Erlenah, která zavírá dveře na řetízek, Ama, která zná všechny druhy léčivých rostlin, Pragma, s problémy dobře schovanými pod kobercem, Tarván s dvěma rybími ocasy, ale také Diamon, netvor, který na sebe bere podobu našich nejhorších úzkostí a obav. Žije v něm také Alma, autorka této výstavy a knihy.
Na stativu položená kamera snímá ženy, muže i děti vyjíždějící z podchodu na Václavském náměstí v místě tehdy ještě neexistující stanice metra Můstek. Jejich do každodennosti ponořené tváře, pasivní těla, která v kontinuálním proudu vyvrhuje mechanismus eskalátoru na povrch, se v Ságlově podání staly obrazem normalizační rezignace české společnosti.
V úvodním textu k výstavě Jana a Jiří Ševčíkovi píší: „Zkolabovaly alternativy, zkolaboval zájem společnosti a zůstala jen okrajová pozice. Viděno zevnitř, problém Východ–Západ tedy stále zůstává. Pro Západ je východní umění zajímavé jen pokud je kompatibilní produkcí nebo produktem obětí.