Přednášky

Chto Delat?-What is to be Done?

Debata s umělci Dmitryjem Vilenským a Olgou Egorovou, členy kolektivu Co dělat. 

Součástí debaty je prezentace a rozmluva o nedávných aktivitách kolektivu Co dělat. Zároveň se oba aktéři zamýšlí nad politikou kolektivní práce, aktualizací levicové teorie a uměleckými metodami práce v post-komunistických podmínkách.

Co dělat, Chto Delat (What is to be done?)je kolektiv umělců, kritiků, filosofů a autorů, který byl založen v roce 2003 v Petrohradě a jehož cílem je sjednocení politické teorie, umění a aktivismu. Mezi jeho aktivity patří umělecké projekty, semináře, veřejné kampaně, které mohou mít podobu videofilmů, divadelních her, rádio programů, plakátů, nástěnných maleb. Kolektiv od svého založení publikuje rusko-anglické noviny Co dělat.

 

umělciDmitryi Vilensky, Olga Egorova
místotranzitdisplay
tagy
účinkujícíDmitryi Vilensky, Olga Egorova
kameraNora Bodnar
zvukNora Bodnar
střihNora Bodnar
interviewNora Bodnar
kategoriePřednášky
publikováno18. 12. 2013
jazykČesky / English
embedlink icon
arrow down
související
Chto Delat?-What is to be Done?
Chtěli bychom nastínit podmínky pro novou citlivost a redefinovat si naše potřeby či budoucí jednání, nestojící pouze na logice nekonečné výroby a spotřeby, vyčerpávající křehké ekosystémy. V neposlední řadě se skrze toto společné přeskládání základních i drobných kamenů snažíme aktivně integrovat nerůstové strategie do našich životů.
Výstava Ministerstvo školství varuje: Segregace vážně škodí Vám i lidem ve Vašem okolí! Vol.2 (Ohlédnutí po 10 letech.), si klade za cíl přispět ke zviditelnění problému segregace Romů a to nejen v českém vzdělávacím systému. Poukazuje na explicitní i skrytý rasismus, který se může skrývat za zdánlivě neutrálními frázemi provázejícími diskuzi o oddělění Romů od zbytku „bílé“ společnosti.
Součástí výstavy byla i veřejná diskuse, v rámci níž umělci probírali téma výstavy, tedy segregaci romských dětí ve vzdělávání a také hranice mezi uměním a aktivismem.
Jak a proč vzniklo sdružení 4AM Fórum pro architekturu a média a jakým způsobem o jeho vedení přemýšlejí jeho členové? Jak se od jeho vzniku změnily priority, jakým způsobem je možné podobné sdružení financovat a jak se jejich plány a směřování proměňují?
Cílem projektu Artlist:Talk  – podobně jako i Artlistu – je zainteresované veřejnosti zprostředkovat porozumění současným uměleckým přístupům a vyjadřování, které v tomto případě doplňuje o unikátní perspektivu samotných tvůrců. Jednotliví umělci a umělkyně zastoupení v databázi Artlist tímto zároveň získávají příležitost svou tvorbu přiblížit formou samostatné přednášky, jejíž záznam pak také rozšíří a aktualizuje jejich stávající databázová hesla.