V NĚKTERÝCH MÍSTECH ANTROPOLOGICKÉHO MUZEA DOCHÁZÍ K POSUNU BODU SPOJENÍ

Autor k výstavě uvádí: „Název výstavy cituje větu, kterou jsem nedávno objevil v jedné z knih Carlose Castanedy. Řeč je o Antropolologickém muzeu v Mexico City, které jsem poprvé navštívil roku 2000. Setkání s předkolumbovským sochařstvím a prostorem muzea bylo pro mě nezvykle intenzivní a důležité.“

I když autor Mexiko poprvé navštívil před osmi lety, vystavené obrazy vznikly až v tomto roce. Michal Šiml vysvětluje: „Když jsem sochy z antropologického muzea fotografoval, zjistil jsem, že toto médium pro můj záměr není vhodné. S nejmodernější technikou (ale nakonec ani s evropskou vědou a jejími pokusy předkolumbovský svět vysvětlit) nedokážeme poselství soch pochopit. Muzejní popiska s názvem Rituální předmět nedokáže zprostředkovat nic. Rozhodl jsem se pro malbu, médium, které existovalo před fotografií. Malba je mým soukromým pokusem o četbu poselství soch. Poselství téměř jistě zůstane nerozluštěné, ale je možné, že dojde k určitému přenosu povahy estetické i kultovní.“ Galerie Karlin Studios se stane od 4. prosince na jeden měsíc malířskou parafrází Antropologického muzea v Mexico City. V pražském Karlíně uvidíme stovku maleb akrylem na plátně. Na obrazech jsou zpodobněny výhradně tváře s excitovanými výrazy. Malba je poměrně expresivní, barevná škála tlumená, víceméně monochromní. Malíř pracuje s corotovskými šeděmi, které vznikají smícháním dvou komplementárních barev. Malířský projev je intuitivní, poněkud akvarelový a, dalo by se říci, středoevropský.

Michal Šiml poprvé vystavoval roku 1989 v drážďanské galerii Gebr. Lehmann. Od roku 1998 se prezentoval pouze v rámci české skupiny Pode Bal. Ke své samostatné výstavě dodává: „Měl jsem pocit, že skupinová identita je pro mě až příliš komfortní. Stýskalo se mi po individuálním projevu a stresu, který mi samostatná prezentace přináší.“

umělciMichal Šiml
místoKarlin Studios
tagy
kameraIvan Svoboda
zvukIvan Svoboda
střihIvan Svoboda
interviewIvan Svoboda
publikováno22. 12. 2008
jazykČesky / English
embedlink icon
arrow down
související
V NĚKTERÝCH MÍSTECH ANTROPOLOGICKÉHO MUZEA DOCHÁZÍ K POSUNU BODU SPOJENÍ
Práce, které jsou na výstavě, vznikaly mezi roky 2003 až 2008. Všechny jsem dělal v období svého pobytu v Čechách. V Indii jsem tehdy moc nemaloval, spíše si jen zkoušel. Práce na papíře jsem vytvářel většinou jako zkoušky toho, co budu malovat na plátno. Ovšem mnohdy se stane, že ty papíry dopadnou nakonec líp než ty plátna. Papíry mi i připadají tou svou jemností pro takový způsob práce vhodnější. Ale je těžké je pak vystavovat, jsou na to třeba speciální rámy a musí se to dát pod sklo, spousta potíží. Proto jsem větší papíry ani nikdy nevystavoval.