Diskuze

Prázdné domy z.s. a prázdné domy

U vzniku spolku Prázdné domy stála v podstatě negativní emoce, kterou nejspíš zažívá každý, kdo na procházce městem či krajinou a narazí na chátrající statek, který má již to nejlepší za sebou, či na zámek, jenž se z reprezentativního sídla šlechty zvolna mění v ruinu. V takovém případě nás nejvíc rozčílí ztráta kulturních hodnot, zároveň nás ale začnou napadat otázky ekonomického charakteru: jak je možné, že v době, kdy nájem za bydlení stoupá do astronomických výšek, se v centrech města nacházejí bytové domy, které zůstávají celá desetiletí nevyužity? Spolek Prázdné domy vznikl nejen proto, aby nacházel odpovědi na podobné otázky, ale také aby vytvořil prostor pro debatu či poukazoval na příklady dobré praxe. Vedle provozování databáze se spolek zabývá pořádáním vycházek, výletů a dalších popularizačních akcí týkajících se dané problematiky.

O důvodech chátrání budeme debatovat s našimi pozvanými hosty, zmíníme se o možných řešeních, jež představují dočasné pronájmy prázdných domů ke komunitním, kulturním, ale také třeba k obytným účelům. Budeme mluvit o tom, že prázdný dům při správném použití může znamenat aktivizační prvek v organismu města, ale také o tom, že může být prvkem umrtvujícím, schopným negativně ovlivnit rozvoj celé čtvrti. Budeme se ptát, proč jsou prázdné i budovy v majetku města a zda existuje nějaký městský program, který by danou problematiku řešil.

Proč má Praha ve svém majetku prázdné budovy a přitom si pronajímá jiné? Proč trvalo magistrátu 11 let, než otevřel jeden dům v radničním bloku pro neziskové organizace? Mohl by se stát lépe starat o budovy, které jsou v jeho majetku, a co brání dočasnému využívání chátrajících staveb? Jde zopakovat úspěch žižkovského nádraží, karlínských kasáren, či Vnitroblocku? Jak naložit s prázdnou Invalidovnou? Jak pracuje stát s majetkem, který mu propadne? Je tento postup efektivní? Jak se to dělá v zahraničí?

Tyto a další otázky si položíme v panelové debatě, které se kromě aktivistů zúčastní i zástupci státní a městské správy.

Moderuje:Petr Zeman (Prázdné domy)
 Diskuse:Nisan Jazairi (Iniciativa pro Invalidovnu), Petra Kolínská (náměstkyně primátorky), Kateřina Nohelová (Prázdné domy), Matěj Velek (Kasárna Karlín), David Skála (Containall)

https://prazdnedomy.cz/

místoKasárna Karlín
tagy
účinkujícíNisan Jazairi, Kateřina Nohelová, David Skála, Petra Kolínská, Matěj Velek, Petr Zeman
kameraMartin Vronský
zvukMartin Vronský
střihMartin Vronský
kategorieDiskuze
publikováno10. 11. 2017
jazykČesky / English
embedlink icon
arrow down
související
Prázdné domy z.s. a prázdné domy
Rozhovor s Jiřím Ptáčkem o důvodech a okolnostech zakládání prvního porevolučního spolku, zastřešujícího zájmy výtvarné scény a s Petrou Hůlovou o Asociaci spisovatelů.
Když v roce 1990 podal Jan Knoflíček, bývalý ekonomický náměstek Ústředního ředitelství Československého filmu, návrh na transformaci podniku na akciovou společnost, byl jeho projekt schválen, ačkoliv vykazoval fatální nedostatky ‒ neobsahoval soupis majetku ani způsob nakládání s výrobními právy.
Akciová společnost Krátký film se v nových tržních podmínkách nedokázala prosadit. Koncem 90. let přesáhly její dluhy 400 milionů korun a filmovou výrobu se už nepodařilo oživit.
V roku 2013 sa cez Košice prehnalo Európske hlavné mesto kultúry. Chcel som o tom niečo natočiť, a rozmýšľal som čo. Na začiatku roka 2013, na otváracom ceremoniáli, som zistil, že bude zaujímavejšia možno tá odvrátená strana. Že začnem točiť zaujímavé protesty okolo EHMK.
„Co je legální nemusí být legitimní“
Dokument se snaží objasnit historii spojenou se Spolkem výtvarných umělců Mánes a Českým fondem výtvarných umění a to především s důrazem na privatizační a transformační období 90. let. Současně dokumentuje aktivity umělců a teoretiků sdružených v iniciativě Mánes umělcům, kterým není lhostejný zcela nelegitimní způsob, jakým se dnes zachází s kulturním dědictvím.